Závodní činnost - sezóna 2005

 Internationale Superracekart Serie 2005 – Zandvoort (NL) 30.9.- 2.10.2005

MS KART Superkart slaví další velký úspěch ! Ve dnech 30.9. – 2.10. 2005 se jel v holandském Zandvoortu poslední závod Mezinárodního seriálu Superkartů a Michal Barták (MS KART / TM / Bridgestone) obsadil v obou finálových jízdách skvělé druhé místo mezi jednoválcovými motory Divize 2B. Už v pátek dosahoval Michal ve volném tréninku velice rychlých časů, které potvrdil jak v sobotním tak nedělním finále. Nebýt problémů s přívodem benzínu, se kterými jsme se potýkali ke konci obou finálových jízd, mohly být výsledky ještě o něco lepší....

Internationale Superracekart Serie 2005 – Most 24.-25.09.2005

Nový podvozek MS KART Superkart, pilotovaný zkušeným Michalem Bartákem, si připsal na účet první velký úspěch ! V zatím posledním podniku letošního Mezinárodního seriálu Superkartů Divize 2B, který se konal dne 24.-25.09.2005 v Mostě, dovedl Michal v prvním závodě prototyp podvozku MS Superkart poprvé do cíle na vítězném prvním místě ! Ve druhém závodě v nájezdu do posledního kola bohužel vypadl z prvního místa pro poruchu motoru. Vítězství v první jízdě je však obrovským úspěchem a velkým zadostiučiněním pro celý tým, který na vývoji nového podvozku intenzivně pracuje po celý rok. Doufejme tedy, že nezústane pouze u tohoto úspěchu, a že MS Superkart bude v budoucnu slavit další vítězství ...


CIK-FIA WORLD CUP 2005 SVĚTOVÝ POHÁR CIK-FIA S-ICC - Sarno 

Na Světovém poháru CIK-FIA třídy Super ICC, který se jel v italském Sarnu ve dnech 1. – 4.9.2005, podal Robert Dirks v předfinále skvělý výkon a jízdu dokončil na výborném 10. místě. Po nemalých problémech s optimálním nastavením podvozku, se kterými se náš tým potýkal po celou dobu volných tréninků i rozjížděk, se nám nakonec podařilo vybojovat tento skvělý výsledek, a tak na start do finálové jízdy vstupoval celý závodní tým MS KART v čele s Robertem s obrovskou šancí na umístění do 10. místa v MS. Veškeré naše naděje se však definitivně rozplynuly již v prvním kole finálové jízdy, kdy Robert po nezaviněné kolizi s jedním francouzským pilotem odstoupil ze závodu ....CIK-FIA EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2005
MISTROVSTVÍ EVROPY CIK-FIA ICC Sarno 1. – 4.9.2005 

Kevin Leijtens byl v posledních dvou závodech ME třídy ICC v Sarnu úspěšnější než jeho kolega z Holandska Robert Dirks a obě dvě jízdy dokončil na bodovaných pozicích: jeho 14. a 10. místo potěšilo celý kolektiv závodního týmu MS KART a svědčí o jeho dobrých jezdeckých kvalitách. Tento mladíček má před sebou zcela určitě slibnou závodní kariéru. 
Ve třídě ICC zabodoval i další Holanďan s podvozekm MS KART - Aleksander Van Meever - který dojel v první jízdě na 13. a ve druhé na 12. místě.


Po 3 závodech Robert Dirks na 1. místě v průběžném pořadí italského mistrovství Open Masters 2005 !!


TŘETÍ ZÁVOD OPEN MASTERS 2005 V MURO LECCESE

Ve dnech 26.5. – 29.05.2005 absolvoval MS KART Racing Team v pořadí již třetí závod otevřeného italského mistrovství motokár. Ve třídě ICC startovali za náš tým tentokrát pouze dva jezdci z Holandska – Robert Dirks a Kevin Leijtens. Jiří Bečička se tohoto závodu nezúčastnil.

Celý závod jsme absolvovali za extrémně teplého počasí, což našim specialistům na déšť příliš nenahrávalo. Ve volných trénincích zajeli oba jezdci velmi dobré časy a pohybovali se těsně za nejrychlejšími piloty. Na měřený trénink se nám však nepodařilo dobře odhadnout nastavení podvozku, protože se díky obrovskému vedru prudce změnily podmínky na trati a naši jezdci zajeli časy téměř o 1 s pomalejší než ve volném tréninku. Tomu odpovídal i výsledek – jak Robert tak Kevin obsadili 13. místo ve skupině, což bylo velice špatné. Z toho plynulo velmi špatné postavení na startu do rozjížděk a nám nezbývalo nic jiného než bojovat o co nejlepší výsledky, které by vylepšily naše postavení na startu do finále.V první jízdě podali oba jezdci dobrý výkon a v cíli se prosadili na 7. a 8. místo. Ve druhé jízdě Robert pefektně odstartoval a dojel třetí. Sportovním komisařům se jeho start ale bohužel nelíbil a byla mu udělena penalizace 20 s. Dostal se tak až na 15. místo a rázem bylo po nadějích na dobrou startovní pozici do nedělního finále. Kevin absolvoval i druhou jízdu výborně a obsadil 6. místo. Tyto výsledky mu přinesly 13. pozici na startu, Robert startoval do finále jako 23.

Hlavně pro Roberta bylo postavení na startu velice špatné a nedávalo naděje na velký bodový zisk do celkového pořadí, kde byl po dvou odjetých závodech zatím na 2. místě. Finálová jízda byla odstartována opět za extrémního vedra. Bezprostředně po startu se v pomalé zatáčce totálně ucpala trať, ale oběma našim jezdcům se naštěstí podařilo projet. Po prvním kole jezdil Kevin na 13. a Robert na 18. místě. O štěstí tentokrát nemohli mluvit dva lídři mistrovství – Laudato s podvozkem Birel a Cosaglio na Tony Kartu, kteří vzájemně kolidovali a závod pro ně prakticky skončil.

Již od prvních kol bylo zřejmé, že nám podvozky fungují dobře, a naši jezdci se začali probíjet startovním polem dopředu. Po několika dramatických situacích nakonec Robert projel cílem finále jako 8. a Kevin jako 11. Zisk osmi bodů znamenal pro Roberta posun na průběžné 1. místo celkového pořadí, což nám před posledními dvěma závody italského mistrovství dává velké šance na vynikající umístění. Předposlední závod budeme absolvovat 3.7.2005 ve Val Vibratě a poslední podnik se pojede na trati v Ugentu dne 31.7.2005.


ME CIK-FIA S-ICC a ICC v Angerville

Po úspěšném začátku letošní sezony odjížděl závodní tým MS KART na první závod Mistrovství Evropy do Francie s velkými ambicemi. Především jednička týmu Holanďan Dirks je velmi rychlý. Celou situaci však zkomplikovalo velmi nestálé počasí, několikrát za den pršelo a podvozky se neustále přestavovaly na suchou a mokrou trať. Při stávajícím předpisu pro ME, kdy jezdec smí jet pouze s jedním podvozkem, je to velmi náročné a ne vždy se podaří startovat s optimálním nastavením.

Konkurence ve třídě Super ICC je v letošním roce velmi silná, takže umístění v první desítce by bylo úspěchem. V první finálové jízdě S-ICC obsadil Robert Dirks 11. a Jirka Bečička 12. místo. Za stávajících podmínek jsme byli spokojeni, že oba jezdci bodovali. Ve druhém finále vypadala v polovině závodu situace úplně stejně – 11. Dirks a 12. Bečička. Pak ale Bečičku zcela sprostě knokautoval Švéd Ryttarbris a na konci roviny ho nevybíravě poslal mimo trať. Po skončení závodu jsme proti tomuto zákroku protestovali, ale to už Jirkovi body nevrátilo. Dirks dojel opět jedenáctý ve skupině jezdců, která bojovala o 7 – 13 příčku. Po jízdě byl však diskvalifikován, na váze mu chybělo 100 gramů. Škoda.

Ve třídě ICC jel za náš tým mladičký Holanďan Kevin Leijtens. V kvalifikačních jízdách bojoval velmi dobře, dvakrát obsadil 5. místo, jednou po kolizi nedokončil a jednou dojel devatenáctý. Kvůli výpadku v jedné z jízd však ztratil možnost výhodné pozice na startu do finálových jízd. Startoval až z 24. místa. V prvním finále se mu podařilo získat svůj první bod za 15. příčku, ve druhém finále však už tak dobrý výkon nepodal a skončil ve třetí desítce.

Velmi dobře se uvedl další mladíček z Holandska Danny Stockman startující za holandského distributora našich podvozků MS KART KARTING PARADISE. V obou finálových jízdách třídy ICC obsadil 14. místo a při svém prvním mezinárodním startu tak získal 4 body do celkové klasifikace.Druhý závod Open Masters 2005 v Sarnu

Při druhém závodě italského mistrovství Open Masters v Sarnu ve dnech 28.04. – 1.05.2005 opět potvrdil své kvality Robert Dirks ve třídě ICC. I přes nepovedený start, kdy odjel až na 12. místě, se mu podařilo propracovat se na 7. příčku. Poté však dostal ránu od Itala Picciniho, který o něj zabrzdil v jedné vracečce a Robert se propadl na jedenácté místo. Znovu se mu podařilo dostat se na 7. pozici, ale víc už nestihl. Nebýt zmíněného střetu s Piccinim, mohl se probojovat ještě dál do čela závodního pole a získat nějaký ten důležitý bod navíc. Po dvou závodech je tak Robert celkově na 2. místě.

Jirka Bečička se po startu ze zadní pozice prokousával závodním polem, ale již ve čtvrtém kole bohužel vypadl po nezaviněné kolizi. Jeden ze soupeřů do něho zezadu najel a ohnul mu zadní osu.
Kevin Leijtens skončil na 19. místě. V jedné z kvalifikačních jízd měl kolizi, po které musel odstoupit a ve finále tak startoval až z 27. pozice. Na víc než 19. místo neměl dost sil.


První závod Open Master 2005 v Lonatu

Závodní tým MS KART vstoupil do letošní sezóny vynikajícími výsledky v prvním závodě italského mistrovství Open Masters v Lonatu dne 24. – 27. března 2005. Jednička týmu Holanďan Robert Dirks vyhrál zcela suverénně finálovou jízdu ve třídě ICC 125. Za ním dojel na druhém místě Ital Francesco Laudato s podvozkem Birel a jako třetí Nico Glaudemans také na Birelu. Robert vyhrál s náskokem asi 300 metrů, což bylo pro konkurenci šokující!

Velmi dobře se dařilo také druhému týmovému jezdci z Holandska Kevinu Leijtensovi, který se ve finále dlouho pohyboval kolem 5. místa. Nakonec však neudržel kontakt a tempo se špičkou a finálovou jízdu dokončil jako jedenáctý. V průběhu celého závodu však Kevin podával velmi dobrý výkon – v kvalifikačních jízdách byl dvakrát čtvrtý a ve finále tak startoval z druhé řady.

Nedařilo se tentokrát bohužel třetímu jezdci z týmu, Jirkovi Bečičkovi, který kvůli chybám několikrát skončil mimo trať a závod dokončil na 23. místě. Omluvou je pouze to, že ve srovnání s ostatními jezdci neabsolvoval před závodem žádný trénink.

Robert Dirks však odvedl zcela bezchybný výkon a s obrovským nasazením ve finálové jízdě dovedl náš podvozek MS KART k velkému vítězství. Robertovi blahopřejeme a všichni si přejeme, aby takovýchto výsledků bylo v letošním roce co nejvíc.

Milan Šimák


Výhledový plán MS KART racing teamu na rok 2005

Na přelomu roku uzavřel tovární tým MS KART racing team smlouvy s jezdci pro sportovní sezónu 2005 a vytvořil si předběžný plán na sportovní sezónu 2005.

Vedení týmu se podařilo za výrazné spolupráce obchodního zástupce v Holandsku pana Jana Cramera získat jednoho z nejlepších jezdců současnosti - Holanďana Roberta Dirkse - Mistra Evropy z roku 2002, Mistra světa z roku 2003, 5. z Mistrovství světa 2004. 
Ve stejné třídě s ním za náš závodní tým pojede i Jiří Bečička z České republiky, který se značkou MS KART dosáhl v minulosti již několika vynikajících výsledků. 
Jako třetí jezdec bude v našich barvách startovat mladý talentovaný Kevin Leytens z Holandska, který v loňském roce debutoval na Mistrovství Evropy. Jeho výkony nasvědčovaly tomu, že by se v budoucnu mohl vypracovat ve velmi dobrého jezdce.

Všichni tři jezdci absolvují několik testování na italských tratích, na kterých se pojedou závody Open Masters, Mistrovství Evropy a Světový pohár. Po absolvování těchto testů je již čeká seriál pěti závodů Italia Open Masters:

27. března Lonato
1. května Muro Leccese
29. května Val Vibrata
3. července Sarno
28. červenec Ugento

15. května začíná ve francouzském Angerville seriál závodů Mistrovství Evropy. Dirks s Bečičkou budou startovat v nejprestižnější třídě Super-ICC, určené pro jezdce se superlicencí. Mladý Leytens pojede s licencí kategorie B ve třídě ICC.

Seriál ME se skládá ze tří závodů třídy ICC a pouze dvou závodů třídy Super-ICC. Třetí díl seriálu prestižní kategorie Super-ICC se jede jako samostatný závod Světového poháru, tentokrát na trati v italském Sarnu. Vítěz tohoto závodu je pak prakticky považován za Mistra světa, protože ve třídách Super ICC a ICC není světový mistrovský závod vypsán. Z tohoto důvodu se závodů ME účastní jezdci z celého světa.

Mezitím se celý team ještě přesune 26. června do belgického Mariembourgu, kde se koná druhý závod Mistrovství Evropy.

Se zkušenostmi, které jsme nasbírali v loňském roce, a se sestavou dvou velmi zkušených jezdců a jednoho talentovaného mladíka, věříme všichni v našem teamu v úspěšnou sezónu 2005. 
Přispívá k tomu i skutečnost, že již druhým rokem máme uzavřenou smlouvu s firmou TM, která vyrábí v současnosti nejvýkonnější motory 125 ccm. Tyto motory na závody upravuje a servis zabezpečuje italský tovární mechanik pan Franco Galiffa. 
V posledních dvou letech firma MS KART vyvíjí mnoho úsilí při vývoji nových podvozků a investuje značnou část prostředků do závodního vývojového oddělení. Současně s podporou několika málo sponzorů závodního teamu se snaží konkurovat nejlepším italským výrobcům a každý bod za umístnění v těchto nejprestižnějších seriálech zvedá postavení značky MS KART ve světovém žebříčku výrobců.

Výsledkem strategické vývojové činnosti je poslední vyvinutý a vyrobený prototyp motokáry MS SUPERKART s motorem o objemu 250 ccm. Tato motokára byla vyvinuta ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a v současné době na designu karosérie pracují studenti ČVUT v Praze. S prototypem byly absolvovány první testy na automobilové trati v Mostě. Po testech v aerodynamickém tunelu a zabudování nového motoru TM 250 budou probíhat další jízdní zkoušky tak, aby tato motokára mohla být nasazena do seriálu Mistrovství Evropy a Evropského poháru v Superkartech. Tovární prototyp bude pilotovat vícemistr Evropy z roku 2003 Michal Barták z České republiky. Tento jezdec pojede v sezóně 2005 s tovární podporou firmy MS KART.

Nyní si již můžeme přát hodně sportovních zážitků a nadšení z vítězství jezdců, kteří pilotují motokáry vyráběné prachatickou firmou MS KART.