Francie 3.-5.10.2014, Mistrovství Evropy Superkartů CIK-FIA ve Val de Vienne

 

O minulém víkendu se jel poslední závod Mistrovství Evropy CIK/FIA Superkartů na trati ve francouzském Val de Vienne. Na této trati náš tým ještě nikdy nezávodil a byla pro nás velkou neznámou. Byli jsme překvapeni velmi pěkným areálem na jihozápadě Francie. Dalším příjemným zjištěním byla skvělá organizace celého závodního víkendu. Před závodem měli jezdci možnost absolvovat čtyři volné tréninky, z nichž tři organizoval pořadatel a jeden byl součástí samotného závodu ME.

Náš tým MS KART s jezdcem Adamem Koutem, který byl před tímto závodem vedoucím jezdcem seriálu ME, se snažil na trať připravit alespoň teoreticky s použitím dostupných dat. To se však ukázalo jako nedostatečné a vše bylo jinak. Nastavení podvozku nebyl problém. Poslední model podvozku MS KART 014 funguje na všech tratích velmi spolehlivě a nepotřebuje žádné zásadní úpravy v nastavení na jednotlivé tratě. Problém byl s výběrem nejvhodnějšího převodu. Tato trať je z části velmi technická a přitom velmi rychlá, takže volba správného převodu je složitější. Na nejdelší rovince Adam dosahoval rychlosti necelých 240 km za hodinu. Další problém byl na správném nastavení karburátorů. Motor poměrně dost detonoval, naštěstí jen v režimu, ve kterém nedochází k hoření pístů. Museli jsme použít nastavení, které zabezpečovalo nepoškození motoru. Po celý pátek a sobotu bylo krásné počasí a bylo tedy dost času na správné naladění. Adam stále zajížděl časy mezi nejlepšími třemi jezdci. Velkým otazníkem byl ale domácí jezdec Emmanuel Vinuales, největší Adamův soupeř. Ten měl dokonale naladěno a volných tréninků se vůbec neúčastnil. Nastoupil až do první kvalifikace. Dalo se očekávat, že zajede vynikající čas, byl si jistý. Adam v první části kvalifikace zajel dobrý čas, stačilo mu to ale pouze na třetí místo. Vinuales dosáhl času času 1.30.930 a tím byl zhruba o jednu vteřinu rychlejší než druhý jezdec v pořadí, Němec Peter Elkmann. Adam ztrácel na Elkmanna 7 setin vteřiny. Potřebovali jsme zajet o jednu desetinu lepší čas a posunout se na druhé místo, což by Adamovi zaručovalo start z první řady. Měli jsme připravenou strategii, že těsně před koncem tréninku nasadíme ještě jednu sadu nových pneumatik a Adam se pokusí svůj dosavadní čas vylepšit. Trať byla totiž ke konci kvalifikace rychlejší a jezdci, kteří nasadili nové pneumatiky v závěru kvalifikace, byli velmi rychlí. Tento tah se nám perfektně povedl a Adamovi se podařilo v posledním kole první kvalifikace zajet skvěle a zůstal pouhých 44 setin vteřiny za Vinualesem. Musíme konstatovat, že jsme od Vinualese čekali vteřinu. Adam ale jako vždy zaválel a kvalifikaci zvládl opravdu skvěle. Třetí nakonec skončil německý jezdec Andreas Jost s časem 1.32.013 a ztrácel na Adama 6,5 desetiny vteřiny. Za ním byl na čtvrtém místě Peter Elkmann s časem 1.32.280. Hlavně Elkmann a Jost v závěru roku velmi porychlili a stali se z nich velcí soupeři. Peter je náš smluvní jezdec, jede s podvozkem MS KART. On i Jost jedou český motor VM z dílny Vladimíra Váchy.

Ve druhé kvalifikaci už Adam nemusel ani vyjet, byl pouze připraven, jestli se někomu s jezdců za ním nepodaří zajet lepší čas než měl on. Zrychlil pouze Elkmann a dostal se před Josta na třetí pozici. Náš tým byl spokojený. Věděli jsme však, že pokud se nestane něco neočekávaného, bude zřejmě Vinuales nad Adamovy síly. Šok pro nás přišel po startu prvního závodu. Adam jel vedle Vinualese z venku do první zatáčky. Jost, který byl těsně za nimi, přebrzdil, začalo se mu kouřit od pneumatik, za ním jedoucí Holanďan Kievitsbosch už to neubrzdil, uhnul do leva a v plné rychlosti narazil zezadu do Adama. Toho přímo katapultoval ven z trati. Adamovi zhasl motor a bylo po nadějích na výsledek z prvního závodu. Přestože je to téměř nemožné, podařilo se Adamovi vytáhnout káru ze štěrku a roztlačit ! Do druhého kola však najížděl jako poslední se ztrátou zhruba 50 vteřin. V konečném účtování má cenu každý bod a tak Adam zahájil skvělou stíhací jízdu. Dojel konec startovního pole a propracoval se postupně až na devátou pozici v cíli. Situace se naprosto změnila. Francouz Vinuales s přehledem vyhrál svůj letošní závod. Druhý dojel Elkmann a třetí Dán Lilja. Nejen, že se nám snížila šance na zisk titulu, ale museli jsme ve druhém závodě zajet na bednu, abychom byli na druhém místě. Podvozek byl poničený po kolizi z prvního závodu a s výkonem motoru jsme si též nebyli stoprocentně jisti. Celý tým mechaniků pracoval dlouho do noci. Vyměnili jsme převody, válec na motoru, opravili jsme rozbitý difuzor …. po půlnoci byla kára připravena. Do rána však začalo pršet a ranní trénink se odjel na mokré trati, takže jsme nemohli analyzovat žádná data. Do druhého závodu, který se jel odpoledne opět na suché trati, jsme nastupovali s velkou neznámou. Adamovi se perfektně povedl start a do druhého kola najížděl první s náskokem asi šedesát metrů. V prvních kolech však několikrát přebrzdil a musel si zvykat na nové převody. Časy nebyly nic moc a po třech kolech se do vedení dostal Vinuales. Elkmann trochu pokazil start a postupoval dopředu z pátého místa. Byl velmi rychlý a v polovině závodu byl těsně na Adamovi. V té chvíli již ale Adam začal zajíždět dobré časy a Elkmann značně zpomalil. Důvodem byly špatně fungující brzdy na Elkmannovo káře. Nakonec se propadl za třetího Lilju a dojel na čtvrtém místě. Vinuales měl náskok a v pohodě si dojel pro vítězství, čímž obhájil titul Mistra Evropy z loňského roku. Adam s jistotou projl cílem jako druhý a stal se tak Vícemistrem Evropy pro letošní rok. Přestože jsme letos titul Mistra Evropy měli na dosah, brali jsme celkové druhé místo jako velký úspěch.

Značka MS KART navíc slaví další úspěch o to celkové třetí místo Petera Elkmanna. Dva podvozky MS KART na bedně v celkovém pořadí Mistrovství Evropy, to tady ještě nebylo ! Naše podvozky získávají čím dál tím víc na popularitě. Na ME ve Francii čítalo startovní pole celkem 9 MS KARTů, 13 britských podvozků Anderson, 9 dánských PVP a jeden podvozek NIBOR pocházející ze Švédska.

Co víc ještě dodat k letošní sezóně týmu MS KART a jezdci Adamu Koutovi ? Titul Vicemistra Evropy 2014. Suverénní vítěz EUROPEAN SUPERKART SERIES 2014. 12 absolvovaných závodů. 8 x vítězství, 3 x 2. místo, jedno 3. a jedno 9. místo po nezaviněné kolizi. Nebýt této kolize v posledním závodě, stál Adam Kout ze stáje MS KART Racing Team s podvozkem MS KART, motorem DEA a hlavním sponzorem - rodinnou firmou AUTO KOUT Brandýs nad Labem - na každém závodě na stupních vítězů. Co víc si můžeme ještě přát….. Snad jen ten titul Mistra Evropy !

Kde můžete ještě Adama s jeho Superkartem vidět ? 1. a 2. listopadu na výstavě RYCHLÁ KOLA v Lysé nad Labem, 8. a 9. listopadu na testovacím dnu v německém Oscherslebenu a v polovině ledna na motokárové výstavě v německém Offenbachu. Potom už zase na evropských automobilových tratích při závodech Mistrovství Evropy Superkartů a Evropské Superkartové serie. Ve stejném týmu, se stejnou značkou podvozku i motoru a samozřejmě v barvách sponzora AUTO KOUT Brandýs nad Labem

Za MS KART Racing Team

Milan Šimák

Konečné pořadí Mistrovství Evropy CIK/FIA Superkartů 2014:

 1. Emmanuel Vinuales Francie ANDERSON/DEA 75 bodů

 2. Adam Kout Česká republika MS KART/DEA 65 bodů

 3. Peter Elkmann Německo MS KART/VM 49 bodů

 4. Henrik Lilja Dánsko PVP/PVP 42 bodů

 5. Gavin Bennet Anglie ANDERSON/DEA 37 bodů

 6. Andreas Jost Německo ANDERSON/VM 35 bodů

 7. Kievitsbosch Arjan Holandsko MSKART/VM 33 bodů

   

Konečné pořadí EUROPEAN SUPERKART SERIES 2014:

 1. Adam KOUT Česká republika MS KART/DEA 236 bodů

 2. Andreas Jost Německo ANDERSON/VM 159 bodů

 3. Peter Elkmannr Německo MS KART/VM 132 bodů

 4. Daniel Hentschel Německo ANDERSON/DEA 120 bodů

 5. Henrik Lilja Dánsko PVP/PVP 107 bodů

 6. Guido Kleinemaier Německo PVP/DEA 103 bodů

 7. Vesa Lehtinen Finsko ANDERSON/DEA 95 bodů

  Video Adamovy bouračky z 1. finále (záznam z kamery umístěné na Superkartu Henrika Lilji)

  Video z 2. finále z kamery Emmanuela Vinualese: