9.7.2014 - 4. závod EUROPEAN SUPERKART SERIES – Nürburgring, SRN, 4. - 6. července 2014

Na německém okruhu Nürburgring se minulý víkend jel čtvrtý závod série European Superkart Series. Tovární pilot MS KART Racing Teamu Adam Kout nastupoval do tohoto závodu jako vedoucí jezdec průběžného pořadí s náskokem 66 bodů před druhým Danielem Hentschelem z Německa. Adam z dosavadních šesti finálových jízd 5 vyhrál a jednou obsadil třetí místo.

Před odjezdem na Nürburgring jsme se stanovili dva hlavní cíle: za prvé otestovat všechny varianty nastavení motoru a podvozku pro srpnový závod Mistrovství Evropy CIK-FIA v Holandsku. Za druhé nasbírat co největší počet bodů, abychom si pojistili první místo v průběžném pořadí seriálu ESS. Musíme konstatovat, že se nám oba záměry podařilo splnit. Nasadili jsme benzín, který je předepsán na ME a vyžaduje jiné nastavení karburátorů. Vyzkoušeli jsme dvě sady výfuků a vybrali ty lepší. Pro ME v Assenu jsme připravili jiné, výkonnější válce.

Adam byl druhý v kvalifikaci, o dvě desetiny za naším smluvním jezdcem Peterem Elkmannem, který jede na podvozku MS KART s českým motorem VM. Peter i jeho technika dosahují momentálně velmi dobré formy, což tento rychlý německý pilot ukázal jak v kvalifikaci tak i později i v závodě. V prvním finále došlo bezprostředně po startu ke kolizi, kterou zavinil americký jezdec Osborn. Doplatili na to dva němečtí jezdci : Quido Kleinemayer a právě Peter Elkmann, kteří byli nuceni odstoupit ze závodu kvůli poškozenému řízení . Situace využil Dán Lilja a dostal se do vedení před Adama Kouta. Adam ho však hned v prvním kole předjel a postupně zvyšoval náskok na konečných 5 vteřin v cíli. První finále vyhrál s přehledem a zajel i nejrychlejší kolo. Na druhém místě skončil Lilja a na třetím Holanďan Marcel Maasman. Ve druhém závodě Adam nejlépe odstartoval a asi tři kola vedl. Pak ho předjel rychlejší Elkmann a vytvořil si malý náskok. Adam s ním bohužel neudržel krok, příčinou byly klouzající pneumatiky. Nenasadili jsme na závod novou sadu, ale použili jsme pneumatiky z druhé kvalifikace, což se ukázalo jako chybné rozhodnutí. Elkmann pak zhruba v polovině závodu probrzdil v první zatáčce a vyjel z trati do bezpečnostní zóny. Měl štěstí, že nenarazil do ochranné bariéry. Postupně se pak dotahoval na Adama a dvě kola před cílem ho opět předjel. Bylo rozhodnuto. Adam s klouzajícími pneumatikami neměl žádnou šanci odrazit jeho nápor. Pořadí v cíli druhého závodu bylo následující: 1. Peter Elkmann, 2. Adam Kout a 3. Quido Kleinemayer. Dominovaly podvozky MS KART na prvních dvou místech.

Adam si za dvě finálové jízdy připsal 45 bodů a navýšil svůj náskok v průběžné klasifikaci seriálu ESS. Po čtyřech dvou závodech má celkem 186 bodů a již teď se stal vítězem seriálu ESS pro rok 2014. Žádný z jezdců ho již nemůže předstihnout, přestože do konce sezony zbývají ještě 2 závody

Nyní se bude celý tým soustředit na Mistrovství Evropy CIK-FIA. První závod ME se jede 2. srpna v holandském Assenu a druhý 4. října na trati Val de Vienne ve Francii.

Za MS KART Racing Team

Milan Šimák