30.4.2014 - 1. závod EUROPEAN SUPERKART SERIES – Hockenheim, SRN, 24.-26. dubna 2014

Na německém Hockenheimringu se jel o minulém víkendu první závod seriálu ESS. Na startu bylo 35 jezdců. Náš tým s Adamem Koutem si pro letošní sezonu stanovil cíl tento seriál vyhrát. Na první závod letošní sezony jsme tedy odjížděli s úmyslem získat co nejlepší možné umístění, pokud možno zlato.

V prvním volném tréninku ve čtvrtek ráno jsme měli problém s převodovkou, upadl zub na dvojkovém kole a prorazilo to víko převodovky. Celé odpoledne jsme opravovali motor, takže jsme druhý odpolední volný trénink neabsolvovali. Na páteční ranní trénink již bylo vše v pořádku a mohli jsme se věnovat nastavení podvozku a motoru. Adam dosahoval nejrychlejších časů. V první páteční kvalifikaci to potvrdil a s přehledem ji vyhrál. I když Adam vyhrál s náskokem 0,7 vteřiny na druhého Pickela a na třetího Lilju, kterého považujeme za největšího konkurenta v této sérii, měl náskok více než jednu vteřinu, věděli jsme, že jeho čas není tak skvělý …. Kromě Pickela nepodali konkurenční piloti dobré výkony. Všichni netrpělivé očekávali, jaké časy se budou zajíždět při druhé kvalifikaci, ale ještě před jejím odstartováním začalo poprchávat, takže trať již nebyla zcela optimální. Po pěti minutách začal déšť. My jsme do druhé kvalifikace ani nenastoupili, časy se jely výrazně pomalejší.

Do sobotního závodu jsme startovali z pole position. Jelikož je letos nová homologace pneumatik a pneumatiky jsou dost odlišné od těch loňských, nastupovali jsme do prvního závodu s velkou neznámou. Výrobce doporučoval vyšší tlaky. Dali jsme na jeho doporučení, avšak to se v průběhu závodu ukázalo jako mylné. Od poloviny závodu začal podvozek klouzat, pneumatiky byly přehřáté …. Adam odstartoval první a vedl tři kola. Pak ho předjel Lilja a Adamovi se nepodařilo zachytit jeho nástup. Ztratil asi 20 metrů. Začal Lilju stahovat, ale pak přišlo předjíždění jezdců o kolo zpět a Adam na tom opět pár metrů prodělal. Vzápětí se dostavily problémy s pneumatikami a bylo rozhodnuto. Zezadu se navíc přiblížil velmi rychle jedoucí Kleinemayer a dvě kola před koncem Adama předjel. Ten ho ještě v posledním kole předjel zpět, ale neměl dost rychlý výjezd na cílovou rovinu a Kleinemayer získal zpět druhou pozici. Adam dojel těsně třetí. Tým byl spokojen, já ale ne. Rozdíly v časech na jednotlivá kola byly značné a já jsem si plně vědom faktu, že pokud chceme vyhrávat, musíme jezdit časy vyrovnané. Tak znělo i mé hodnocení jezdce po prvním závodě.

Na druhý závod jsme upravili tlaky v pneumatikách, vyměnili zadní křídlo a změnili nastavení karburátorů. Adam si po první jízdě uvědomil, že nemá tolik navrch proti ostatním jezdcům a že musí celý závod jet vyrovnaně, aby jej mohl vyhrát. Odstartoval první, ale v prvním kole ho ihned předjel Lilja. Adam mu to však v další zatáčce vrátil a do druhého kola již přijel s náskokem 10 metrů. Každé kolo náskok zvyšoval a v závěru závodu už si pouze kontroloval jezdce za sebou. Celou jízdu odjel ve výborném tempu a přesvědčivě zvítězil. V závěru závodu pak ještě velmi pěkně jedoucí Pickel předjel Lilju a skončil na druhém místě.

V prvním finále měl smůlu německý pilot Peter Elkmann jedoucí s podvozkem MS KART a s motorem VM. Vypadl ze čtvrté pozice pro banální závadu, přetržené lanko plynu. Ve druhé finálové jízdě dojel na pátém místě za čtvrtým Kleinemayerem. Po prvním závodě je v čele celkové klasifikace Adam Kout společně s Dánem Henrikem Liljou, se shodným počtem 45 bodů. Na třetím místě je Němec David Pickel s počtem bodů 33.

Další závod ESS se jede v německém Oscherslebenu 24. – 25. května.

Za MS KART Racing Team

Milan Šimák