Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů – Snetterton / GB – 20. – 21. července 2013

Na anglickém okruhu Snetterton se o uplynulém víkendu jel první závod čtyřdílné série Mistrovství Evropy Superkartů CIK-FIA.

Náš tým MS KART Superkart Racing Team byl přítomen se svým továrním jezdcem Adamem Koutem. Odjížděli jsme ve velké naději na dobré umístnění, protože na posledních závodech seriálu ISS jsme byli velmi rychlí. Je ale jasné, že Mistrovství Evropy je něco jiného než závody Evropské série. Navíc Angličané na domácí trati představují vždy větší konkurenci a neradno zapomínat také na nejrychlejšího jezdce současnosti, Francouze Vinualese.

Hned v prvním volném tréninku nám shořel píst a nastaly nepředpokládané problémy. Počasí totiž bylo trochu rozdílné, než na jaké jsme zvyklí ve střední Evropě, a nastavení karburátorů muselo být odlišné. Od této poruchy motoru v prvním tréninku jsme se potýkali s velkým problémem, který se nám během celého víkendu nepodařilo odstranit. Po absolvování zhruba pěti až sedmi kol začal motor střílet a ztrácel při tom výkon. Vyměnili jsme větší část zapalování, palivové čerpadlo včetně přívodu paliva, ale závadu jsme neodstranili.

V první kvalifikaci jsme měli poruchu transpondéru na měření času. Přestože Adam zajel skvělý čas, který ho stavěl na třetí místo, nebyl nám tento čas uznán a skončili jsme až na 22. místě. Museli jsme tedy spoléhat na druhou kvalifikaci, která se však jela odpoledne v tom největším horku. Bylo 35 stupňů ve stínu. Také, jak jsme předpokládali, byla tato kvalifikace celkově pomalejší. Adam v ní obsadil druhé místo, ale celkově to stačilo pouze na sedmou pozici na startu.

Jak se ukázalo v prvním závodě, nebylo našim problémům ten den, 13. července, ještě konec: při startu se zaseklo šoupátko karburátoru na jednom z válců a zůstal zablokovaný plný plyn. Adam se snažil během jízdy závadu odstranit, ale marně. Takže tento závod pro nás skončil již v prvním kole.

Závadu jsme odstranili a připravili se na druhý závod následující den. Adam neměl dobrý start. Startoval zevnitř a v první zatáčce se neměl šanci dostat dopředu. Zůstal zaklíněn ve vláčku jezdců a odjel až desátý. V nájezdu do druhého kola byl již osmý a během čtyř kol předjel na čtvrté místo. První tři jezdci si ale během 5 kol vytvořili dost velký náskok a Adam již nebyl schopen ztrátu dohonit. Znamenalo to 4. místo v cíli.

S tímto umístněním jsme byli spokojeni. Škoda jen prvního závodu a nulového bodového zisku. Na horké trati byl Adam velmi rychlý a navíc vypadl Lilja z třetího místa. Určitě bychom měli pódiové umístnění.Oba závody vyhrál Francouz Vinuales před Angličanem Bennetem. V prvním závodě byl třetí Angličan Harpham a ve druhém Dán Lilja. Body za čtvrté místo jsou samozřejmě velmi potřebné, ale dokončit první závod by znamenalo, mít bodů minimálně jednou tolik. Musíme se kvalitně připravit na druhý závod, který se jede první srpnový víkend v holandském Assenu. Doufáme, že budeme mít i více štěstí.

Milan Šimák 

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefinedundefined undefined