EUROPEAN SUPERKART SERIES - Hockenheim 15.–17.6. 2013

 

Na známém okruhu Hockenheim v Německu se ve dnech 15. – 17. června jel další závod Superkartů – European Superkart Series. Poprvé v letošním roce přálo počasí a celé tři dny svítilo slunce, teploty se šplhaly ke 30 stupňům.

Pro tento závod jsem připravil pro našeho jezdce Adama Kouta repasovaný motor DEA, kde byla vyměněna řada dílů včetně skříně motoru, která byla poškozena již v úvodu loňské sezóny. Firma DEA nám dodala novou skříň motoru specifikace 2013, která je díky změně odlitků tužší než byly skříně původní. Motor by měl být pro nastávající seriál závodů Mistrovství Evropy ve velmi dobré kondici.

Hlavní změnou připravenou pro tento závod byl námi zkonstruovaný airbox pro přívod náporového vzduchu ke karburátorům. Jelikož jsem neměl mnoho zkušeností s konstrukcí airboxu, měl jsem z jeho fungování velké obavy. Hlavně nastavení karburátorů pro tuto novou verzi airboxu je velmi komplikované.

Ihned v prvním tréninku jsme zjistili, že airbox i motor fungují velmi dobře a s nastavením karburátorů jsme neměli větší potíže. Ve druhém tréninku už jel Adam na plno a ihned mu to vyneslo jeden z nejrychlejších časů. První kvalifikaci přesvědčivě vyhrál, s náskokem 0,5 sekundy na druhého Hentschela. Ve druhé kvalifikaci jel Adam pouze jedno kolo a nebylo potřeba pokračovat, protože nikomu z jezdců se nepodařilo Adamův čas z první kvalifikace překonat. Celkově tedy kvalifikaci vyhrál před druhým Hentschelem z Německa, třetím Liljou z Dánska a čtvrtým Holanďanem Maasmannem.

Do závodu nám to dávalo velké šance, protože motokára fungovala skvěle a Adam nenechával nikoho na pochybách, že je jedním z nejlepších superkartových jezdců současnosti. O to však bylo nepříjemné překvapení v prvním závodě, když Adam do cíle prvního kola přijel až na 18. pozici s obrovskou ztrátou na čelo závodu. Domnívali jsme se, že to zřejmě bylo zapřičiněno nějakou kolizí po startu. Nakonec se po závodě ukázalo, že šlo o technickou závadu převodovky, kdy nešel zařadit 3. a 6. převodový stupeň. I se špatně fungující převodovkou se Adam dokázal prokousávat polem jezdců a v posledním kole předjel dokonce jezdce na třetím místě. Tím získal pódiové umístnění. Alespoň nějaká náplast na naše zklamání. Po závodě jsme byli nuceni vyměnit velkou část dílů v převodovce, protože se nedalo přesně určit, kde je skutečný problém.

Ve druhém závodě nás opět štěstí na chvíli opustilo. V prvním kole, když Adam jako vedoucí jezdec najel do ostré zatáčky zvané Spitzkehre, se motor zahltil a Adamovi se nepodařilo ze zatáčky odjet. Motor byl asi 200 metrů bez výkonu a Adama předjel Hentschel a Lilja. Pak už začala Adamova parádní stíhací jízda, kdy zajížděl o 0,5 až 0,8 vteřiny lepší na kolo než vedoucí Hentschel. Za tři kola předjel druhého Lilju a v posledním kole vedoucího jezdce druhého závodu Hentschela. Adam tak vyhrál svůj první velký závod s motorem DEA. Pro náš tým to bylo veliké zadostiučinění a pro mě osobně odměna za stovky hodin strávených na přípravě Adamovy káry. Hlavně to, jak byl Adam rychlý a bez větších problému předjížděl ostatní soupeře….

Motokára MS KART s motorem DEA a její jezdec Adam Kout jsou ve velmi dobré formě před naším dalším závodem, kterým je první závod seriálu Mistrovství Evropy v anglickém Snettertonu. Uskuteční se 13. a 14. července.

 

Za MS KART Racing Team

Milan Šimák

 

 

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined