9.8.2013 - 3. závod Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů v Magny Cours / FR

 Seriál Mistrovství Evropy Superkartů pokračoval 6. – 8. září 2013 na automobilovém okruhu ve francouzském Magny Cours.

undefined

Náš tým MS Kart Racing s jezdcem Adamem Koutem dorazil na místo ve čtvrtek odpoledne s vědomím, že právě tento třetízávod ME je pro nás nesmírně důležitý, protože poté, co náš Superkart skvěle fungoval v posledním závodě ESS v Rakousku, jsme ve Francii mohli získat cenné body do celkového hodnocení. Sešla se zde opět velká konkurence včetně několika skvělých domácích jezdců, kteří v seriálu ME doposud nestartovali, takže nám bylo jasné, že uspět nebude tak jednoduché. Ale rozhodně jsme přijeli bojovat o umístění na stupních vítězů.

V průběžném hodnocení ME byl Adam před závodem v Magny Cours na 6. místě. Pokud by zde uspěl, mohl by si v celkové hodnocení škrtnout dva nepovedené výsledky z předchozích závodů. Atmosféra byla napjatá a odpovědnost veliká …

V pátečních volných trénincích se ukázalo, že jak Adam tak i jeho Superkart mají skutečně skvělou formu – Adam zajel na suché trati s přehledem nejrychlejší čas.

Téhož dne se jela 1. kvalifikace, a to se zpožděním až v 19,30 hodin. Těsně před začátkem kvalifikačního tréninku začalo intenzivně pršet a všech 31 jezdců muselo rychle přezout na mokré gumy. Hned po výjezdu na trať nasadil Adam dost vysoko laťku, když v prvním kole zajel nejrychlejší čas. První pozici si držel zhruba po první třetinu tréninku. Asi ve čtvrtém kole se přes Adama začali postupně dostávat rychlejší jezdci a on spadnul až na 7.místo. V poslední fázi kvalifikace se sváděl boj o 6.místo, které nakonec vybojoval Adam. Časy byly velice vyrovnané - prvních šest jezdců jelo v jedné sekundě. Sedmý v pořadí Lee Harpham měl na Adama Kouta ztrátu skoro 2 sekund.

2. kvalifikace byla na programu v sobotu od 8:00 hodin. Od rána vydatně pršelo a dle předpovědi to tak mělo zůstal po celý den. Na trati bylo mnohem více vody než při prvním kvalifikačním tréninku, takže se dalo předpokládatmnohem menší tempo. Adam zajel 5. čas, avšak tentokrát již s větší ztrátou na nejrychlejší jezdce, kterými byli Angličan Bennett a Francouz Vinuales. Oba využili stejné taktiky a v závěrečných kolech nasadili do vyjeté stopy novou sadu mokrých pneumatik a tak ostatním hodně „uskočili“. Přesto se Adamovi podařilo po obou kvalifikacích udržet celkově 6. místo, což znamenalo start do 1. závodu ze 3. řady.

První závod byl odstartován v sobotu v 16.30. Jelo se na mokré trati za stálého deště, z čehož jsme neměli moc velkou radost - na suchu bychom se věřili víc. Adam velmi dobře odstartoval. Do první zatáčky šel po startu téměř současně na třetím a čtvrtém místě. Vedení se ujal Bennet a druhý byl Vinuales. V dalších kolech si první dva jezdci začali vybudovávat menší náskok. Adam Kout se usadil na třetím místě, ale začal ho ohrožovat čtvrtý dánský jezdec Lilja. Zhruba od poloviny závodu začal Adam neuvěřitelně zrychlovat a Liljovi ujel. V tento moment se vyměnili jezdci na vedoucí pozici. Adam však nasadil takové tempo, že se k nim začal přibližovat. Zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým a tři kola před cílem soupeře dojel. Na druhém místě jedoucí Bennet nevydržel nápor Adama Kouta a udělal jezdeckou chybu. Od tohoto okamžiku byl Adam Kout v těsném závěsu za vedoucím Vinualesem. Byla to jen otázka okamžiku, kdy Adam nasadí na předjetí. Poslední dvě kola prvního závodu tento souboj doslova zvedal tribuny ze sedadel. Nakonec k předjetí nedošlo, protože Vinuales ukázal, že má pevné nervy a jen tak se nedá. Adam volil cestu jistoty druhého místa, neriskoval předjížděcí manévr a připsal si tak do celkového hodnocení cenných 20 bodů za 2. příčku a k tomu navíc nejrychlejší kolo závodu.

Velmi pěkně jel na MS Kartu také holandský jezdec Danny Bleek z týmu Jana Cramera s novým motorem VM. V cíli obsadil krásné 8. místo.

Výsledky 1. závodu:

1. Vinuales Emmanuel – Anderson / DEA

2. Kout Adam – MS Kart / DEA

3. Lilja Henrik – PVP / PVP

8. Bleek Danny – MS Kart / VM

 

V neděli před polednem se jel 2. závod, tentokrát na suché trati. Adam startoval dle výsledků kvalifikace opět ze 3. řady. Start mu skvěle vyšel a již od třetího kola se přesvědčivým způsobem ujal vedení. Společně s Bennettem jedoucím na druhé pozici se rychle odpoutali a vytvořili si obrovský náskok před zbytkem startovního pole. Tři kola před cílem měl Adam na Bennetta již menší náskok a vítězství se zdálo být na dosah. V posledním kole však Bennett nečekaně přijel jako první: na Adamově Superkartu ušla ravá zadní guma a předjetí Benettem bylo nevyhnutelné. Díky náskoku ale Adam i s prázdnou pneumatikou dojel bezpečně na druhém místě a připsal si opět nejrychlejší kolo závodu. Dalších 20 bodů za druhé místo je skvělý výsledek ! Přesto byla druhá příčka tentokrát pro celý tým zklamáním – všichni byli naladěni na vítězství …

Výsledky 2. závodu:

1. Bennett Gavin - Anderson / DEA

2. Kout Adam - MS Kart / DEA

3. Vinuales Emmanuel - Anderson / DEA

10. Bleek Danny - MS Kart / VM Motor

 

Průběžné výsledky ME CIK-FIA po 3 závodech:

1. Bennett Gavin - 115 b.

2. Vinuales Emmanuel – 113 b.

3. Kout Adam – 80 b.

4. Lilja Henrik – 68 b.

5. Harpham Lee – 67 b.

 

Poslední závod Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů se pojede koncem října ve francouzském Le Mans.

Video zde >>

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined