6.8.2013, 2. závod Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů v Assenu / NL

Ve dnech 2.- 4. srpna 2013 pokračovalo druhým závodem v holandském Assenu čtyřdílné Mistrovství Evropy Superkartů. Nechyběl zde samozřejmě ani náš závodní tým MS KART s továrním jezdcem Adamem Koutem.

undefined

Na předcházejícím závodě ME v Anglii jsme se potýkali s velkými problémy s nastavením motoru a i přes velmi pečlivou kontrolu všech dílů se nepodařilo odhalit závadu, která by mohla být příčinou těchto problémů. Připravili jsme nový airbox nasávání vzduchu ke karburátorům a provedli další drobné úpravy. Již při prvním tréninku v Assenu jsme zjistili, že problém ještě zcela vyřešen není. Provedli jsme další úpravy, ale vzhledem k tomu, že byl k dispozici pouze jeden volný trénink, nebyl prostor pro testování. Povedlo se nám motokáru dobře nastavit a Adam zajel v první kvalifikaci druhý nejrychlejší čas za Francouzem Emanuelem Vinualesem, který v Anglii vyhrál oba závody. Druhá kvalifikace se jela odpoledne a vzhledem k obrovskému vedru se nedalo předpokládat, že budou časy rychlejší. Tak to nakonec i dopadlo a zajížděly se časy zhruba o vteřinu pomalejší než v dopoledním kvalifikačním tréninku. Z první řady tak do závodu startoval Vinuales a Kout. Z druhé řady Němec Hentschel a Angličan Bennett.

Po smůle, která nás pronásledovala v Anglii, jsme si mysleli, že už máme ty horší časy za sebou. Tato domněnka však trvala jen do první zatáčky po startu. Adam odstartoval jako první, Vinuales byl těsně za ním. Oba se snažili udržet vnitřní stopu. Bohužel to se ukázalo jako osudové. Vnitřní stopa byla velmi špinavá po předchozím závodě a oba jezdci startující z první řady skončili mimo trať. Vinualesovi se podařilo zařadit se zpět na 17. místo, ale Adam přijel do druhého kola až jako 27. Navíc si při výletu mimo trať probrzdil přední pneumatiky a celý závod se potýkal s obrovskými vibracemi. Prokousával se však statečně dopředu polem jezdců a podařilo se mu v posledním kole předjet i Vinualese, který kolidoval s Angličanem Harphamem. Škoda, že nebylo ještě jedno kolo navíc, protože Adam už předjížděl i Harphama a Holanďané Maasmann a Bleek nebyli daleko. První jízdu Adam dokončil na devátém místě. Bylo to pro nás velké zklamání, protože jsme mysleli na stupně vítězů, ale nakonec jsme byli rádi alespoň za body za deváté místo.

V posledních třech kolech prvního finále se opět ukázaly problémy s nastavením motoru. Nebylo to tak vážné jako v Anglii, ale ihned se to projevilo na dosahovaných časech. Zapracovali jme na dalších detailech kolem motoru a hlavně jsme provedli kompletní opravu brzd, na které si Adam během prvního závodu stěžoval.

Do druhého závodu jsme nastupovali s obavami, protože první závod byl velmi rychlý a jezdci na špici dosahovali výborných časů. Protože Adam v prvním závodě neustále předjížděl, nedalo se přesně odhadnout, jak rychlý skutečně může být. K našemu velkému překvapení to byl právě Adam, který zajížděl v druhém závodě nejrychlejší kola a zajel dokonce i nejrychlejší čas obou závodů a to tři kola před koncem druhého finále. Adam měl perfektní start a od prvního kola vedl. Za ním jeli Vinuales a Bennett. Další jezdci postupně na tuto vedoucí trojici ztráceli. Adam vedl první čtyři kola. Pak ho v nájezdu do šikany před cílem předjel Vinuales. Adam ho však hned po cílové rovině předjel zpět. Tohoto přetahování využil Bennet a protáhl se až na první místo, protože se první dva jezdci vzájemným soubojem trochu zdrželi. Adam na něho po zbytek závodu neustále útočil, ale předjet se mu ho už bohužel nepodařilo. V závěru závodu už tempu této dvojice Vinuales nestačil a trochu ztratil. V posledním kole se pak Adam trochu zdržel při předjíždění jezdce o kolo zpět a bylo rozhodnuto. Ztratil více než vteřinu a cílem projel o 1,3 vteřiny za prvním Bennettem.

V týmu MS KART panovalo nadšení. Druhé místo na Mistrovství Evropy je náš nejlepší výsledek od té doby, co se zabýváme Superkarty. Porazit neskutečně rychlého Vinualese je pro Adama velký úspěch. V týmu to zlepšilo náladu a dodává nám to chuť do další práce. Příští závod se jede na RED BULL Ringu v Rakousku 24.-25. srpna a my máme připravené další nové díly, které chceme testovat. 

Rád bych se ještě zmínil o velmi dobrém výkonu Holanďana Dannyho Bleeka, který startuje s novým motorem VM. V prvním závodě sváděl dlouho boj s krajanem Maasmannem, který byl v loni druhý v Mistrovství Evropy. Nakonec Maasmann dojel na 6. místě a Danny na místě sedmém. Ve druhém závodě měl velkou smůlu, když v prvním kole vypadl z pátého místa. Příčinou byl upadlý kabel u zapalování.

 

Výsledky:

Kvalifikační trénink:

1. Vinuales Emmanuel / FR

2. Kout Adam / CZ – MS KART

3. Hentschel Daniel / DE

4. Bennett Gavin / GB

5. Lilja Henrik / DK

6. Morley Liam / GB

7. Maasmann Marcel / NL

8. Bleek Danny / NL – MS KART

9. Jamieson Russell / AUS

10. Harvey David / GB

 

Závod 1:

1. Bennett Gavin / GB

2. Hentschel Daniel / DE

3. Lilja Henrik / DK

4. Morley Liam / GB

5. Lehtinen Vesa / FI

6. Maasmann Marcel / NL – MS KART

7. Bleek Danny / NL

8. Harpham Lee / GB

9. Kout Adam / CZ – MS KART

10. Vinuales Emmanuel / FR

 

Závod 2:

1. Bennett Gavin / GB

2. Kout Adam / CZ – MS KART

3. Vinuales Emmanuel / FR

4. Morley Liam / GB

5. Harpham Lee / GB

6. Lilja Henrik / DK

7. Lehtinen Vesa / FI

8. Hentschel Daniel / DE

9. Maasmann Marcel / NL

10. Harvey David / GB

  

Za tři týdny se tedy náš tým přesune na závod Evropské série ESS do Rakouska a počátkem září na třetí závod Mistrovství Evropy do francouzského Magni Course. 

Za MS KART Racing Team - Milan Šimák 

 undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefinedundefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined