29.4.2013, European Superkart Series Hockenheim/DE 6.–7.4.2013 a Nürburgring/DE 20.–21.4. 2013

Závodní tým MS Superkart Racing Team vstoupil do sezóny 2013 ve stejné sestavě jako v loňském roce - s továrním jezdcem Adamem Koutem, který vloni skončil na pátém místě v Mistrovství Evropy. I technika zůstává pro letošní rok stejná: motor DEA a vylepšený podvozek MS KART, se kterým Adam startoval již na posledním závodě 2012 v Le Mans.

První závod na Hockenheimu a další závody Evropské série superkartů (ESS) využívá náš tým hlavně pro testování a přípravu techniky na seriál závodů Mistrovství Evropy CIK-FIA, který začíná prvním podnikem v Anglii 13. července na okruhu Snetterton. Pokračujě pak v holandském Assenu 3. srpna a poslední dva závody se jedou ve Francii 7. září v Magni Cours a 26. října na okruhu v Le Mans.

Na prvním závodě ESS letošní sezony v Hockenheimu, který se současně jel i jako Mistrovství Francie, se sešla vynikající konkurence v počtu padesáti jezdců. Na startu byla celá evropská špička. Chyběl pouze Mistr Evropy z loňského roku, Angličan Harpham. Adam v první kvalifikaci obsadil druhé místo za Francouzem Vinualesem a bylo vidět, že je letos dost rychlý. Z druhé kvalifikace byl bohužel vyloučen pro překročení limitu hluku. S tímto problémem jsme se potýkali od samého počátku volných tréninků, ale i přes mnohé úpravy se týmu nepodařilo ho odstranit. Vyvrcholilo to až diskvalifikací v druhé kvalifikaci.

Prvotním rozhodnutím bylo, že Adam nebude vůbec připuštěn na start do finále. Potom ale vedení závodu přehodnotilo své rozhodnutí a Adamovi byl podmíněně povolen start s tím, že když opět překročí hlukový limit, bude ze závodu vyloučen. Druhá kvalifikace se ukázala být rychlejší a tak Adam s časem z první kvalifikace obsadil celkově páté místo.

Naštěstí nám do Hockenheimu přivezli námi objednané nové výfuky a tlumiče z Anglie a my jsme před prvním závodem ještě stihli upravit naše výfuky pro použití nových anglických tlumičů. Toto řešení se ukázalo jako správné. Problém s přílišnou hlučností jsme tímto vyřešili a motor s novými tlumivkami fungoval velmi dobře.

V prvním závodě se Adam během prvního kola propracoval na první pozici. Vedl dvě kola. Pak ho předjel výborně jedoucí Francouz Vinualez. Postupně pak ještě Holanďan Maasmann a Dán Lilja. Pořadí v cíli bylo tedy, 1. Vinualez, 2. Masmann, 3. Lilja 4. Adam Kout, 5. Kleinemaier, 6. Bennet.

Ve druhém závodě se opět Adam ujal vedení. Po čtyřech kolech pak spadl na třetí místo a sváděl nádherné souboje s Maasmannem. Maasmann pak vyrobil chybu a Adam ve snaze se mu vyhnout udělal hodiny. Spadl až na osmé místo. Do konce závodu již scházela pouze tři kola. Adam ještě stihnul předjet dva jezdce a skončil celkově na šestém místě. Pořadí v cíli bylo: 1. Vinualez, 2. Lilja, 3. Hentschel, 4. Maasmann, 5. Kleinemaier a 6. Adam Kout.

Celkově jsme nebyli moc spokojeni s chováním podvozku, hlavním problémem byly špatně fungující brzdy. Při prudkém brždění kára nedržela stopu a Adam tím vždy přišel o nějakou pozici. Jinak je nutno říct, že při tak kvalitní konkurenci bylo Adamovo umístnění velmi dobré.

Do dalšího závodu ESS na Nürburgringu zbývaly pouze necelé dva týdny. Předělali jsme brzdy a udělali několik úprav na aerodinamice podvozku. Tyto úpravy se ukázaly již při tréninku jako velmi zdařilé. Ve volném tréninku byl Adam nejrychlejší. Bohužel tento čas zajel v kole, kdy byla vyvěšena žlutá vlajka a dostal penalizaci pěti míst na startu v prvním závodě. Bylo velmi důležité zajet co nejlepší pozici v kvalifikaci, aby postavení na startu nebylo příliš vzadu. Adam kvalifikaci s přehledem vyhrál s náskokem 0,4 sekundy před Němcem Hentschelem. Ve druhé kvalifikaci časy rychlejší nebyly a Adamovi tak patřilo první místo.

Ještě ráno při druhé kvalifikaci jsme měli technický problém. Praskla hadicová spona na vodním potrubí a vytekla voda. Sponu jsme vyměnili a nastoupili do prvního závodu. Kvůli penalizaci z volného tréninku startoval Adam až ze šestého místa. Hned ve druhém kole se ujal vedení. Na první pozici jezdil celý závod. Ke vší smůle mu dvě kola před koncem opět praskla stejná hadicová spona a Adam musel ze závodu odstoupit. Škoda, taková banální závada…

Ve druhém závodě se Adam opět ujal vedení hned v prvních kolech a celý závod vedl. V závěru si vytvořil již mírný náskok. Zdálo se být vše rozhodnuto. V nájezdu do posledního kola se však Adamovi před výjezdem na cílovou rovinu přimotal do dráhy jezdec o kolo zpět. Adam musel zpomalit. Toho využil jako druhý jedoucí Němec Hentschel a po cílové rovině Adama ze závětří předjel. Adam se ještě pokusil získat první pozici zpět, ale Hentschel si pohlídal vnitřní stopu a venkem se to Adamovi nepodařilo, bylo to příliš riskantní. Takže Hentschel vyhrál, Adam byl druhý a na třetím místě dojel Maasmann. Adam byl zklamaný, již delší dobu čeká na vítězství v důležitém závodě a na Nürburgringu měl šanci hned na dvojité vítězství ! Nicméně, nejdůležitější je, že byl velmi rychlý a to po celou dobu závodu.

Nyní nás čeká přestavba motoru DEA. Nakoupili jsme nové díly, které by měly být trochu výkonnější. Dále pracujeme na zcela novém airboxu ke karburátorům. Pokud se povede správně vyrobit airbox a naladit k tomu karburátory, mělo by to přinést zvýšení výkonu motoru.

Další závod budeme absolvovat opět na německém Hockenheimu v termínu 15. – 16. června. Budeme testovat hlavně nový airbox a další úpravy na brzdách.

Doufejme, že se nám před prvním závodem Mistrovství Evropy v Anglii podaří postoupit o další krůček dopředu.

Milan Šimák

Šéf závodního týmu MS Superkart