27.8.2013, Belgie

Vítěz mistrovství BNL Karting Series 2013 v kategorii DD2 !

Po senzačním víkendu v Genku získává Mathias Detige korunu pro rok 2013

undefined

Před třetím a posledním závodem Mistrovství BNL Karting Series 2013 bylo ve třídě Rotax DD2 stále 5 adeptů na titul Mistra BNL 2013. Mathias Detige na MS KARTu vedl v celkovém skóre, ale jeho kolega Belgičan Xen De Ruwe byl jasným favoritem, protože vyhrál 4 z předcházejících 8 závodů. Jezdec Andreas Backman z týmu Strawberry Racing a Barrie Pullinger z Dan Holland Racing měli také slušné šance na zisk titulu. I Haralds Garkaklis z Lotyšska měl stále naději, přestože by potřeboval 4 vítězství a pořádnou dávku smůly svých rivalů.

Počasí bylo celý víkend velmi nestálé až extrémně proměnlivé. V sobotu ráno se jela kvalifikace na vodě. Detige byl první s obrovským náskokem 1.3 s před Pullingerem a De Ruwem. Ale jezdec na MS KARTu přišel o své první místo poté, co dostal penalizaci 2 místa na startovním roštu za nerespektování žluté vlajky v závěru rozjížďky.

Pár minut před startem do prvního závodu mraky zmizely a trať začala osychat. Martin Pierce a Ronald Billing vsadili na předstartovním roštu na suché pneumatiky. Ostatní jezdci se rozhodli zůstat na mokrých gumách. Na startu závodu se Mathiasovi podařilo převzít vedení a vytvořit si na Pullingera malý náskok. Ale po 3 kolech, jak dráha vysychala, se Mathias dostal po potíží a Pullinger ho předjel následován brzy Adamsem, Backmanem a Garkaklisem. Xen De Ruwe, který se v nájezdu do třetího kola otočil, začal postupovat polem jezdců dopředu a v 10. kole převzal vedení. Ale nejvíce postupujícím jezdcem byl Martin Pierce, jehož volba suchých pneumatik se vyplatila. Takže právě Pierce byl překvapivým vítězem prvního závodu.

Mathias skončil devátý, ale věděl že jeho šance na titul se ještě nerozplynuly. Za předpokladu, že toto byl jeho první skutečně špatný výsledek v mistrovství BNL, mohl být tento závod nakonec vyškrtnut z celkového hodnocení. De Ruwe projel cílem jako druhý, takže vypadal jako nejžhavější kandidát na celkové vítězství, ale jeho podvozek Formula-K byl při technické kontrole po závodě shledán být pod váhovým limitem, což prakticky vyřadilo De Ruwa z bitvy o titul.
Sobotní druhý závod se jel za deště a to byly podmínky, které přesně Mathias potřeboval. Po startu ze 4. řady (kvůli slabému výsledku v 1. Závodě) Mistr Evropy DD2 z roku 2012 na mokré trati doslova vynikal. Na konci prvního kola až byl na čtvrtém místě a Barrieho Pullingera předjel a ujal se vedení v 7. kole závodu. Mathias neudělal ani jednu chybu, zajel nejrychlejší kolo závodu a zaslouženě si vydobyl své první vítězství sezony. Pullinger dojel druhý následován De Ruwem.

V neděli, druhý závodní den, byla trať při poslední kvalifikaci sezony suchá. Jak Backman tak Pullinger byli v neděli ráno v kondici, neboť oba dva ukázali skvělou rychlost. Backman si vybojoval Pole Position. Detige a De Ruwe se na startu do nedělního prvního závodu zařadili na třetí a čtvrtou pozici. Oba dva, Backman i Pullinger, nepotřebovali k udržení svých nadějí na celkové vítězství v mistrovství nic víc než vyhrát tento závod o 18ti kolech. Nejlépe odstartovali Pullinger a De Ruwe, hned za nimi byl Backman, zatímco Detigeho degradoval v prvním kole na pátou pozici Pierce. Brzdy se Backmanův Tonykart dostal před De Ruwa a Pullingera. Švéd během několika kol rychle postupoval dopředu. Backman se vzdálil od Pullingera zatímco Detige si vypracovával cestičku za De Ruweho stopou a v sedmém kole se dostal 3. místo. Backmanova rychlost byla značná, ale byl to Pullinger, kdo po vyrovnaném souboji v několika kolech  převzal vedení v kole 13. Detige byl svědkem bitvy mezi Backmanem a Pullingerem, ale nevzdával to. V nájezdu do posledního kola Detige fantastickým  nasazením dohonil oba soupeře. Všichni tři jezdci jeli dolů po rovince vedle sebe. Backman si udržel vnitřek do 1. zatáčky a vyjel jako první. A pak Detige předvedl dechberoucí manévr a ujal se vedení. Ještě nebyl doma, když Barrie Pullinger pokračoval v nátlaku po celý zbytek kola až do poslední zatáčky. Ale Mathias krásně udržel vedení až do konce a tento parádní závod vyhrál !

Toto Detigeho vítězství rovněž znamenalo, že nyní byl pro Pullingera a Backmana mimo dosah v celkovém hodnocení mistrovství ….

Čtvrtý a poslední závod DD2 tohoto víkendu začal na vlhké trati s Detigem a Pullingerem v 1. řadě, kteří stáli zároveň ve velmi těsném bodovém hodnocení tohoto víkendu. Mathias na vodě dobře odstartoval a od začátku se pohodlně ujal vedení závodního pole. Ale podmínky na trati se rychle změnily. Během několika kol stáhl podvozek Alonso Barrieho Pullingera odstup od vedoucího MS Kartu, předjel ho a dojel si pro vítězství ve 4. závodě, což znamenalo i celkové prvenství v Genku. Mathias udržel dotírajícího De Ruwa a Backmana za sebou a projel cílem jako druhý.

A tak Mathias Detige a jeho dlouhodobý přítel a mechanik Kobe Liekens dosáhli během tří let svého druhého titulu Mistra BNL v kategorii DD2. Pullinger skončil na excelentním druhém místě. Oba dva jezdci byli naprosto nadšení, protože si tímto zajistili vstupenku na Grand Finále Rotax v New Orleans (USA) v listopadu 2013.

 

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined