27.10.2013, Zpráva ze závodu Mistrovství Evropy Superkart ve francouzském Le Mans

Ve dnech 25. – 27. října se jel ve francouzském Le Mans na slavné trati Bugatti poslední závod čtyřdílného seriálu Mistrovství Evropy Superkartů.

Tovární tým MS KART se svým továrním jezdcem Adamem Koutem odjížděl do Le Mans s cílem udržet 3. pozici v celkovém pořadí po šesti předchozích závodech a pokusit se vyhrát alespoň jeden závod. Naděje na 1. nebo 2. místo v celkovém hodnocení byla už spíš jen teoretická. Znamenalo by to vyhrát oba závody a výpadek vedoucího jezdce seriálu Angličana Bennetta nebo druhého v pořadí Francouze Vinualese. Škoda smůly ve dvou předchozích závodech (nedokončení jednoho závodu ve Snettertonu pro banální technickou závadu a kolize v Assenu, výpadek vždy z druhého místa). Nebýt toho, mohli jsme na posledním závodě bojovat o titul Mistra Evropy…

V první kvalifikaci v Le Mans byl Adam 3. Umístnění bylo dobré, ale s časem jsme nebyli spokojeni. Ve volném tréninku Adam dosahoval lepších časů. Po druhé kvalifikaci už vládla v týmu spokojenost. Adam zajel vynikající čas a skončil se ztrátou pouhé jedné desetiny za Vinualesem. Třetí Bennett měl na Adama ztrátu 5 desetin vteřiny. Obě kvalifikace se jely na suché trati.

Ze soboty na neděli se ale radikálně změnilo počasí, celou noc pršelo a foukal velmi silný vítr, který boural servisní stany v parkovišti. Náš tým to naštěstí, díky včasnému zásahu mechaniků, nepostihlo.

První závod se jel za deště. Adam velmi dobře odstartoval a najížděl do první ostré zatáčky spolu s Vinualesem na první pozici. Pak ale přišla rána ze zadu od Bennetta, který se točil v hodinách a trefil Adama. Adam vylétl mimo trať a vrátil se asi až na patnácté pozici. Do druhého kola najížděl jako dvanáctý. Byl to pro nás šok. Tak krásně rozjetý závod a pak opět smůla. Jinak se to nedalo nazvat. To samé se přihodilo Adamovi v Assenu. Navíc Dán Lilja jel na druhém místě a to ohrožovalo Adamovo celkové třetí místo. Adam začal se stíhací jízdou a postupně se propracoval až na čtvrtou pozici. Bohužel tuto stíhačku nevydržely pneumatiky a Adam se v závěru závodu potýkal s trakcí. Dokonce se propadl v předposledním kole na šestou pozici, když ho zpět předjel Holanďan Danny Bleek a Francouz Sebastia. Adam se však nevzdal a opět se probojoval na čtvrtou pozici. Bohužel na víc v současné situaci nebylo. První tři jezdci už měli dostatečný náskok. Vyhrál Vinuales, na druhém místě dojel Lilja a třetí byl Angličan Morley. Vedoucí muž seriálu Bennett závod nedokončil. Nastalo horečné počítání a náš náskok na třetím místě se z původních patnácti ztenčil na osm bodů. Začali jsme se obávat o uhájení třetího místa, protože Dán Lilja byl na mokré trati velmi rychlý. Počasí se umoudřilo a trať oschla. Na odpolední závod byl podvozek naladěn na suchou trať. Změnili jsme i převod na ten, který jsme použili v kvalifikaci. 5 minut před startem ale začalo opět pršet. Podařilo se nám podvozek částečně přeladit na mokrou trať. Nebylo to zcela ideální, ale jak se později ukázalo, bylo to tak lepší než klasické „mokré“ nastavení v prvním závodě. Adam odstartoval za Vinualesem a do druhého kola najížděli s malým odstupem. Na třetího jezdce už měli ale náskok několika desítek metrů. Adam se Vinualese držel a ve třetím kole ho bez problémů předjel. Od třetího kola pak už jen navyšoval náskok a zajížděl velmi rychlé časy. To mu také vyneslo nejrychlejší kolo druhého závodu. Vinuales se nakonec propadl na třetí místo. Na druhém místě dojel Morley. Bennett ani Lilja závod nedokončili.

Naráz se situace zcela obrátila. Adam s přehledem, s náskokem celé cílové roviny, vyhrál. Bylo to jeho první vítězství v závodě Mistrovství Evropy. Připsal si tak 25 bodů a zcela přesvědčivě obsadil 3. místo v celkové klasifikaci letošního Mistrovství Evropy. Začali jsme říkat kdyby. Kdyby dojel v prvním závodě na druhém místě, nevypadl v Aglii a neměl defekt pneumatiky v předposledním závodě v Magni Cours, kde jel na prví pozici, skončil by celkově na druhém místě a stal se vícemistrem Evropy. Na kdyby se ale nehraje. Splnili jsme si však naše předsevzetí před letošní sezónou: pokusit se dosáhnout třetího místa v seriálu. Navíc mi Adam splnil mé velké osobní přání, a to vyhrát jeden závod v Le Mans.

Mistrem Evropy se stal Francouz Vinuales, na druhém místě skončil Angličan Bennett a třetí náš Adam Kout. Čtvrtý byl Dán Lilja.

Náš současný potenciál je velmi silný. Podvozek je perfektní jak na suché, tak i na mokré trati. Dá se říct, že momentálně máme asi nejrychlejší motor a Adam je ve výborné kondici. Příští sezónu budeme startovat se stejným motorem – DEA, s novým podvozkem a se stejným jezdcem. Pokud konkurence výrazně nepřirychlí, máme určitě velkou šanci na přední umístnění.

Na závěr poděkování celému týmu mechaniků a rodině Adama Kouta, která ho v závodění podporuje nejenom morálně, ale hlavně finančně.

Za MS KART Racing Team

Milan Šimák

 

Video ze zuperkartu Adama Kouta – závod 1:  >>

Video ze zuperkartu Adama Kouta – závod 2:  >>