Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů – Le Mans / Francie 28. - 30. 9. 2012

Na světoznámé trati ve francouzském Le Mans se ve dnech 28.- 30. září jel poslední závod čtyřdílného seriálu Mistrovství Evropy Superkartů.

Za MS Kart Racing Team nastoupil na start jako obvykle tovární jezdec Adam Kout s italským motorem DEA od konstruktéra Andrei degli Espostiho a tentokrát se zcela novým podvozkem značky MS KART. Nová konstrukce rámu byla vytvořena obchodním zástupcem firmy MS KART v Holandsku a šéfem závodního týmu MS KART RACING PARADISE panem Janem Cramerem. Volba použít tento rám se ukázala jako velmi dobrá. Adam se od prvního tréninkového dne pohyboval mezi nejrychlejšími jezdci na samé špici.

Díky organizátorům závodu bylo pro Superkarty vyhrazeno během pátku a sobotního dopoledne celkem 5 volných tréninků, což nám umožnilo otestovat různá nastavení podvozku a motoru. Zkoušely se též nové díly aerodynamiky a nový způsob chlazení.

V první sobotní kvalifikaci zajel Adam velmi dobrý čas, i když mu nejlépe rozjeté kolo bohužel nevyšlo, protože ho na trati zbrzdil pomalejší jezdec. Dosáhl času 1.36.10, což znamenalo 6. místo. Druhá kvalifikace v sobotu odpoledne byla a něco pomalejší, a přestože zde Adam dokázal zajel 4. nejlepší čas, znamenalo to celkově stále 6 místo pro start do 1 finále.

V prvním závodě v neděli ráno Adam odstartoval jako pátý. Postupně dojel špičku pole a podařilo se mu předjet Benneta i Harphama – letošního mistra Evropy – a propracovat se až na druhou pozici. V předposledním kole ho ale Harpham předjel zpět a Adam obsadil výborné 3. místo. V tak početném a silném závodním poli to pro nás byl obrovský úspěch. V Le Mans jsme bojovali především o zisk co největšího počtu bodů do celkového hodnocení seriálu, kde měl Adam šanci na třetí místo, ale mohl skončit také až jako osmý …. Třetím místem v prvním finále si Adam zajistil maximálně pátou pozici v celkovém hodnocení. Vítěz prvního závodu dánský pilot Lilja si tímto výkonem zajistil celkově třetí místo v konečném  pořadí. Adam měl šanci umístit se celkově jako čtvrtý, ale ve druhém závodě by musel porazit Angličana Benneta …

Po startu do druhého nedělního finále v odpoledních hodinách odjel Adam dokonce jako druhý ! Bohužel se výrazně změnily podmínky na trati, která byla podstatně teplejší a po chvíli se ukázalo, že nastavení podvozku není zcela ideální. Adam byl pomalejší než v ranním závodě, na rozdíl od Benneta, který naopak ještě přirychlil a dokázal 2. závod vyhrát. K vítězství mu pomohlo i předjíždění jezdce jedoucího o kolo zpět v poslední zatáčce před cílem: v té době vedl Francouz Vinuales – loňský mistr Evropy – ale při předjíždění pomalejšího jezdce ztratil a Bennet převzal vedení. Adama pak předjeli ještě Lilja s Harphamem a tak projel cílem jako pátý.

V celkovém pořadí to znamenalo rovněž 5. místo. V týmu MS KART panovala spokojenost, protože umístění v první pětce Mistrovství Evropy bylo cílem letošní sezony, i když si musíme přiznat, že po velmi úspěšném začátku sezony jsme pomýšleli i na lepší umístění…. Zvážíme-li však, že s italským motorem DEA jsme letos startovali poprvé a během sezony jsme se pomalu učili s ním pracovat, je pro nás pátá příčka velkým úspěchem. Všech 8 závodů ME jsme dokončili a nejhorším výsledkem bylo 7 místo, což je velmi dobrá bilance. Adam průběžně testoval a závodil na 3 různých modifikacích podvozku, z nichž každý měla rozdílné jízdní vlastnosti. S každou novou verzí se jezdec musí nejprve naučit zacházet, což samozřejmě není jednoduché. Při posledním závodě se nám podařilo dostatečně otestovat nový podvozek, který jsme připravili na příští rok a na kterém se budou provádět už jen drobné aerodynamické úpravy.

Velké uznání zaslouží i výkon dalšího jezdce na podvozku MS KART, Holanďana Dannyho Bleeka z týmu MS KART KARTING PARADISE Jana Cramera. Ten s méně výkonným motorem VM dokázal zajet v kvalifikaci 8. čas. V prvním závodě se Danny dlouho držel za Adamem, než se Adamovi podařilo propracovat dopředu na 3. místo. Pak ale Danny musel odstoupit pro technickou závadu – problém s přívodem paliva. Pro stejnou závadu pak nedokončil ani druhý závod. Nicméně, klobouk dolů před jeho výkonem v letošním seriálu ME !

Konečné pořadí Mistrovství Evropy Superkartů 2012 CIK-FIA:

1. Harpham Lee / GB - Anderson / FPE … 131 bodů

2. Maasmann Marcel / NL - Anderson / FPE … 117 bodů

3. Lilja Henrik / DK - PVP / PVP … 107 bodů

4. Bennet Gavin / GB – Anderson / DEA … 95 bodů

5. Kout Adam / CZ - MS Kart / DEA … 81 bodů

13. Bleek Danny / NL - MS Kart / VM … 26 bodů

35. Verhaar Mark / NL - MS Kart / VM … 1 bod

Kompletní výsledky ke stažení zde >>

Vedení firmy MS KART tímto děkuje celému realizačnímu týmu: jezdci a mechanikům za skvěle odvedenou práci, p. Miroslavu Koutovi za vytvoření zázemí nutného pro pohodové fungování týmu, firmě Auto Kout za zajištění finančních prostředků pro účast na závodech, firmě DEA a jejímu majiteli Andreovi Degli Espostimu za výraznou pomoc při servisování motoru, p. Janu Cramerovi za výraznou technickou pomoc při konstrukci a nastavení podvozku.

Děkujeme též všem fanouškům za jejich podporu.

Celý tým se těší na sezonu 2013, kdy se opět bude účastnit seriálu Mistrovství Evropy CIK-FIA a dalších závodů ostatních evropských superkartových mistrovství.

Milan Šimák

Šéf týmu MS Superkart Racing Team

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined