9.8.2012 - Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů – Assen / Holandsko – 3. - 5. 8. 2012

3. závod čtyřdílného seriálu Mistrovství Evropy Superkartů CIK-FIA se jel ve dnech 3.- 5. srpna na závodním okruhu v holandském Assenu. Na start nastoupil i tovární tým MS Kart s jezdcem Adamem Koutem, který v letošním ročníku ME bojuje o přední místo v celkovém pořadí. V průběžném hodnocení po 2 závodech Adam figuroval na 3.-4. místě se stejným počtem bodů jako anglický pilot Gavin Bennett.

Celý program v rámci tzv. "Gamma Racing Day" začal v pátek 3. srpna, kdy měla kategorie Superkartů v časovém harmonogramu  1 x volný trénink a 2 x kvalifikační trénink.První kvalifikační trénink dopadl pro české barvy skvěle: Adam Kout s technikou MS Kart/DEA první kvalifikaci vyhrál !! Bylo to vůbec poprvé, co se Adamovi podařilo zajet v měřeném tréninku ME nejrychlejší čas. Několik kol se přetahoval o první místo s Gavinem Bennettem a později i s Marcelem Maasmanem z Holandska.  Před koncem kvalifikace ale tým nasadil nová kola a Adam svůj čas v předposledním kole natolik vylepšil, že se dostal na první místo. Bennetta a Maasmana ještě v závěru přeskočili Lilja a Harpham. Byl to skutečně strhující boj, který českému týmu MS Kart skvěle vyšel.

Výsledky prvního kvalifikačního tréninku:

1. Adam Kout - MS Kart / DEA - 1:38,034

2. Henrik Lilja - PVP / PVP - 1:38,063

3. Harpham Lee - Anderson - FPE - 1:38,303

4. Maasmann Marcel - Anderson / FPE - 1:38,380

5. Bennett Gavin - Anderson / DEA - 1:38,685

10. Danny Bleek - MS Kart / VM - 1:40,700

Ve druhém kvalifikačním tréninku tým MS KART zpočátku vyčkával, jak se bude vyvíjet situace na trati. Dlouho to vypadalo, že časy z první kvalifikace budou rychlejší, takže nebyl důvod posílat Adama na trať. V poslední fázi tréninku ale najednou všichni výrazně zrychlili. Adam musel vyjet a pokusit se svůj čas je zlepšit. Do konce kvalifikace zbývalo už jen pár kol. Adam začal zajíždět rychlejší kola než v první kvalifikaci, ale v jednom z posledních a také od začátku nejlépe rozjetém kole, se mu na dráhu připletl pomalejší jezdec a Adam vypadl z tempa. Nakonec se mu podařilo udržet třetí nejrychlejší čas, což bylo jako výchozí pozice pro první závod velmi dobré (start ze druhé řady z vnitřní strany). Skvěle zajel na MS KARTU i holandský jezdec Danny Bleek z týmu Jana Cramera – celkově 9. nejrychlejší čas.

Výsledky druhého kvalifikačního tréninku:

1. Lilja Henrik - PVP / PVP - 1:37,468

2. Bennett Gavin - Anderson / DEA - 1:37,609

3. Kout Adam - MS Kart / DEA - 1:37,722

9. Bleek Danny - MS Kart / VM - 1:39,366

 

Celkové výsledky kvalifikace:

1. Lilja Henrik

2. Bennett Gavin

3. Kout Adam

9. Bleek Danny

Po startu prvního finálového závodu v sobotu dopoledne se jasně ujal vedení Dán Lilja Henrik (PVP/PVP), s menším odstupem za ním jel v prvním kole Adam Kout (MS Kart /DEA). Adam si své druhé místo držel necelá tři kola a potom se začal postupně propadat startovním polem. Z velké skupinky jezdců, která jezdila s menším odstupem za prvním Liljou, se nakonec utrhl Marcel Maasmann (Anderson/FPE) a začal se na vedoucího dánského pilota dotahovat. Adam Kout se v této skupince bojující o třetí až desáté místo postupně propadl až na šestou pozici. Na začátku druhé poloviny závodu Maasmann předjel vedoucího Lilju a začal mu postupně ujíždět. Adam Kout neustále bojoval o svou šestou pozici. V posledním kole ho ale nakonec předjel výborně jedoucí Danny Bleek - MS Kart/VM. Adam tedy projel cílem jako sedmý, což bylo po pátečních skvěle zajetých kvalifikacích pro celý tým zklamáním… Ukázalo se, že stejné nastavení podvozku jako v kvalifikacích již pro tento závod nebylo ideální a Adam se během závodu potýkal s "klouzáním" podvozku především v nájezdu a výjezdu ze zatáček. 

Výsledky 1. závodu:

1. Maasmann Marcel - Anderson / FPE

2. Lilja Henrik - PVP / PVP

3. Harpham Lee - Anderson / FPE

6. Bleek Danny - MS Kart / VM

7. Kout Adam - MS Kart / DEA

19. Mark Verhaar - MS Kart / VM

Start do druhé finálové jízdy v neděli dopoledne se Adamu Koutovi povedl a do první zatáčky vjížděl jako třetí. Hned v zápětí do něj však narazil za ním jedoucí anglický jezdec, Adam se propadl a ztratil kontakt se špičkou startovního pole. Poté začala Adamova stíhací jízda, kdy zajížděl jedny z nejrychlejších časů z celého startovního pole. Dotáhl se na sedmé místo a to byla nakonec i jeho cílová pozice. Závod vyhrál opět Holanďan Marcel Maasmann, který byl suverénem celého víkendu. Po dojetí závodu si tentokrát Adam pochvaloval jak  podvozek tak i nastavení motoru. Škoda "rány", která ho potkala hned v úvodu.

Šéf týmu MS KART, Milan Šimák, k tomu dodal: "V prvním finále jsme nevystihli přesně nastavení podvozku a také převod nebyl zcela ideální. Motor DEA ale fungoval skvěle. Do druhého závodu jsme celou motokáru přestavěli a převod o něco polehčili, což se později ukázalo jako správný krok. Škoda kolize, kterou jsme schytali hned v úvodu. Na Maasmanna jsme tentokrát neměli, ale druhé místo by bývalo bylo v našich silách . Uvidíme, jak se nám bude dařit v posledním závodě koncem září ve Francii .....“

 Výsledky 2. závodu:

1. Maasmann Marcel - Anderson / FPE

2. Harpham Lee - Anderson / FPE

3. Lilja Henrik - PVP / PVP

7. Kout Adam - MS Kart / DEA

15. Mark Verhaar - MS Kart / VM

31. Bleek Danny - MS Kart / VM - ztráta 1. kola

 

Průběžné pořadí Mistrovství Evropy Superkartů po třech závodech :

1. Maasmann Marcel - 117 bodů

2. Harpham Lee - 111 bodů

3. Lilja Henrik - 75 bodů

4. Kout Adam - 72 bodů

11. Bleek Danny – 26 bodů

 

Kompletní výsledky k nahlédnutí zde:

http://www.cikfia.com/fileadmin/content/Export/2012/Assen/Booklet%20Superkart.pdf

undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined