7.8.2012, Rotax Euro Challenge – Kristianstad/Sweden – 27. - 29. července 2012

Série Rotax Eurochallenge se překulila do své druhé poloviny. Kristianstat na kompletně zrenovované trati na jihu Švédska přivítal v posledním červencovém týdnu více než 140 pilotů z 25 zemí 5 kontinentů. Na start tohoto prestižního závodu se postavili také čtyři čeští jezdci Jiří Forman, Petr Běžel a David Rychtár v kategorii Seniors Max a Tomáš Salva v kategorii Junior Max. Jiří Forman ale, coby vlastník anglické licence, jel pod vlajkou Spojeného království. Česká republika měla ve startovním poli, díky technice MS Kart, i další zastoupení: v kategorii Seniors Max startoval Danny Bleek z Nizozemska a v kategorii DD2 pak průběžný leader této kategorie Mathias Detige z Belgie.

V pátek 27.7. byl závodní den zahájen posledními dvěmi tréninkovými rozjížďkami, na rozdíl od minulých dvou dní, již s časomírou. Z českých pilotů si v nich nejlépe vedl Jirka Forman, který dokázal dojet jako pátý.

 Vrcholem dne pak bezesporu byly měřené tréninky, v kategorii Seniors Max startovali jezdci ve třech skupinách, kategorie Juniors Max se rozdělila na dvě poloviny a pouze piloti v kategorii DD2 Max jeli všichni pohromadě.

Fantasticky zajel měřený trénink Petr Běžel, který se oproti dopoledním tréninkům dokázal jako jedinný ze všech jezdců výrazně zlepšit a ubral půl vteřiny. To mu vyneslo skvělé druhé místo v měřených trénincích kategorie Seniors Max. Velice dobře zabojoval i Jirka Forman, dokázal vyhrát svou skupinu a celkově skončil jednu desetinu za vítězem, což při extrémní vyrovnanosti znamenalo 8. místo.

V kategorii Juniors Max zajel Tomáš Salva svůj standard, ve skupině byl čtrnáctý a celkově skončil na 32. místě. 

Už ve volných trénincích kategorie DD2 Max dokazoval Belgičan Mathias Detige, že mu změna podvozku z Tonykartu na MS Kart náramně prospěla. Pohyboval se po celou dobu ve špičce a v měřeném tréninku z toho bylo nádherné třetí místo.

 Výsledky dle jednotlivých kategorií:

 

Rotax Seniors Max

1. Baas De Laat (Holland)
2. Petr Běžel (MS Kart Racing Team)
3. James Singleton (UK)

8. Jiří Forman (Protrain Racing)
40. Danny Bleek (MS Kart Racing Team)
59. David Rychtár (MS Kart Racing Team)

 

Rotax Juniors

1. Janneau Esmeijer (Holland)
2. Thomas Preining (Austria)
3. Harry Webb(UK)

32.Tomáš Salva (MS Kart Racing Team)

 

Rotax DD2 Max

1. Xen de Ruwe (Belgium)
2. Miika Laiho (Finland)
3. Mathias Detige (Belgium)

Finálovým jízdám nejprve předcházely tzv. Second Chance Heats, tedy závody pro 34 pilotů, kteří se nekvalifikovali mezi 28 nejlepšími přímo do finále. Bojovalo se v kategoriích Seniors a Juniors Max a Česko mělo dvojí zastoupení v kategorii Seniors Max - Danny Bleek (MS Kart Racing Team) a David Rychtár (Gregor Racing). Blíže k postupu měl Danny, kterého od vytoužené šestice postupujících dělila pouhá dvě místa. David pak spíše sbíral další cenné zkušenosti ve druhé polovině startovního pole. V kategorii Juniors Max jsme zastoupení neměli, bojovalo se však na ostří nože, dokonce byl závod přerušen z důvodu zásahu lékařů. 

Finálový blok zahájila kategorie DD2 Max, kde dlouho vedoucí Mathias Detige, jedoucí na technice MS kart, v tomto semifinále v závěru podlehl tlaku Fina Laiha a skončil druhý.

Mezi Juniory dobře odstartoval Tomáš Salva, atakoval dokonce první desítku, ale pak se po sérii drobných chyb propadl až na konec startovního pole. Jeho stíhací jízda mu sice nepřinesla lepší umístění, ale alespoň se blýskl velice dobrým časem na jedno kolo, čtvrtým nejrychlejším ze všech semifinalistů.

Kategorie Seniors Max byla nabita souboji o každou pozici. Velice dobře odstartoval Petr Běžel, zpočátku se pohyboval kolem třetího místa. Jiří Forman z vnější řady byl rád za 13. místo po startu, postupně se ale dravou jízdou propracovával vpřed, zajel dokonce nejrychlejší kolo ze všech semifinalistů. Když se v předposledním kole dostal na 8. místo a dotáhl se na sedmého Petra Běžela.

Finálové jízdy opět zahajovala kategorie DD2 Max, již za deště na mokrých pneumatikách. Mathias Detige dokazoval, že na tomto povrchu zde nemá rovnocenného soupeře, zvítězil s pohodlným náskokem systémem start-cíl a bylo tak jasné, že MS Kart bude mít zde ve švédském Kristianstadu zastoupení na stupni nejvyšším!

Další dvě mokrá finále ale už mnoho štěstí českým jezdcům nepřinesla. Nejprve Tomáš Salva v kategorii Juniors Max až ze samého konce startovního sice dokázal doklouzat na 19. příčku v cíli, ale poté očekávaná kategorie Seniors Max přinesla již jen zklamání. Jiří Forman sice dobře odstartoval, ale po drobné kolizi mu nárazník zůstal vzpříčený mezi plynem a brzdou. Naneštěstí tak, že motokára pořád brzdila a k plynu se skoro nedalo dostat. To dohromady na vodě, kdy jak plyn, tak brzdu je třeba ovládat velice jemně, znamenalo pro Jirku propad až na 20. místo v cíli. Petrovi se pro změnu nepovedl moc start a jeho pokusy dostat se vpřed ztroskotávaly na nekompromisnosti jeho soupeřů. Po boji tak dojel až jako 23. Škoda, závody byly pro české jezdce rozjety skutečně dobře, vždyť i komentátor několikrát upozorňoval, jak je skvělé, že v první desítce je celá česká startovní řada. 

Výsledky finálových jízd v jednotlivých kategoriích:

 

Rotax Seniors Max

1. Sean Babington (UK)
2. Edward Brand (UK)
3. Antoine Barthon (FR) 

20. Jiri Forman (Protrain Racing)

23. Petr Běžel (MS Kart Racing Team)

 

Rotax Juniors

1. Harry Webb(UK)
2. Josh White (UK)
3. Tom Meijer (NL) 

19.   Tomáš Salva (MS Kart Racing Team)

 

Rotax DD2 Max

1. Mathias Detige / MS KART (BE)
2. Lucas Orrock (UK)
3. Haralds Garkaklis (LAT) 

Poslední závod čtyřdílné série Rotax Eurochallenge 2012 se pojede 12. – 16. září ve francouzském Salbrisu.