5.4.2012 - German Superkart series

Závod na Hockenheimringu byl pro náš tým závodní tým MS SUPERKART prvním závodem této sezóny. V letošním roce startuje za náš tovární závodní tým v této královské kategorii pouze jeden jezdec - Adam Kout – o to již třetí sezónu za sebou. Adam má před sebou velmi slibnou kariéru a dle odborníku je nejlepším superkartovým jezdcem současnosti.

Na první závod jsme odjížděli s velkým očekáváním, protože jsme doposud měli možnost jen jednou testovat, a to v polovině měsíce března na trati v Brně. V té době bohužel brněnský okruh ještě nebyl v běžném provozu a byl velmi zaprášený, takže nebylo možné objektivně posoudit, jak nová kára funguje. O to větší napětí panovalo před odjezdem na první závod, protože jsme pro letošek připravili zcela novou techniku: nově modifikovaný podvozek MS KART a motor značky DEA. Jezdci s motorem DEA obsadili v loňském roce první tři místa v seriálu Mistrovství Evropy CIK-FIA. Očekávali jsme tudíž, že i náš jezdec by se měl pohybovat na pódiových pozicích. Protože závod německé série na Hockenheimringu byl zároveň i součástí francouzského mistrovství, sešla se zde velká konkurence. Z první desítky loňského Mistrovství Evropy scházeli na startu pouze tři jezdci. Už od prvního tréninku bylo jasné, že Adam bude bojovat o nejvyšší příčky. I přes počáteční problémy s motorem, jejichž příčinou byly naše malé zkušeností se značkou DEA, vyhrál Adam všechny tréninkové jízdy a poté s přehledem i měřený trénink s náskokem půl vteřiny na druhého v pořadí. V prvním měřeném tréninku v pátek odpoledne mu stačilo odjet pouhá 3 kola, protože čas dosažený v každém z nich mu dával postavení na pole pozici pro závod. Poté jsme ho z trati odvolali a šetřili pneumatiky na další den, kdy se jel druhý měřený trénink. V sobotu ráno však byly dosahované časy pomalejší, takže pořadí po pátečním prvním meřáku se nezměnilo.

Vše vycházelo velmi dobře, zdálo se, že jak motor tak i podvozek fungují bez problémů. Nový podvozek si Adam velmi chválil: “ Je celkově klidnější a má lepší trakci při výjezdech ze zatáček“. Motor se zdál být dostatečně rychlý pro boj o přední umístnění. Pohroma ale přišla hned v úvodu prvního závodu. Adam odstartoval jako druhý, hned na první rovině předjel vedoucího Hentschela a na konci prvního kola měl náskok již asi 40 metrů, který v nájezdu do třetího kola již téměř zdvojnásobil. Třetí kolo už ale nedokončil – motor se zadřel !

Když jsme motor rozebrali, zjistili jsme, že nás potkala malá tragédie: na druhém válci se přetrhla ojnice a celý motor zdemolovala. Náhradní motor jsme k dispozici neměli, takže Adam na start 2. závodu již nenastoupil.

První finále nakonec vyhrál loňský Mistr Evropy Emmanuel Vinuales z Francie, který jel zároveň svůj první závod s naším podvozkem MS KART. Druhé finále vyhrál Henrik Lilja z Dánska s podvozkem a motorem PVP. Emmanuel skončil čtvrtý. Výborně si při své premiéře v Superkartech vedl holandský pilot třídy KZ Danny Bleek - s podvozkem MS KART a motorem VM dojel dvakrát šestý.

Za tři týdny se na stejné trati v Hockenheimu jede první závod Mistrovství Evropy CIK-FIA, takže máme dobré vyhlídky na jedno z předních umístnění. Nyní nás však čeká hodně práce, abychom motor DEA uvedli do správné kondice.

Milan Šimák
Šéf závodního týmu MS SUPERKART