24.4.2012 - ME Superkart Hockenheim SRN

Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkart – Hockenheim/DE 18. – 22. dubna 2012

Na Hockenheimringu se minulý víkend jel první závod čtyřdílného seriálu Mistrovství Evropy Superkartů CIK-FIA.

Náš tým MS KART s jezdcem Adamem Koutem odjížděl na tento závod s velkými nadějemi na dobrý výsledek, protože před 14 dny dosáhoval Adam právě na tomto okruhu při závodě německé série European Superkart Series nejrychlejších časů ze všech. Přesto však šéf týmu varoval před přílišným optimismem, protože se dala očekávat silná konkurence. Neustále se zvětšuje počet jezdců, kteří mohou v kterémkoliv závodě pomýšlet na pódiové umístnění. První patnáctka je velmi vyrovnaná. Také se tak stalo.

Adamův čas z předcházejícího závodu nyní v kvalifikaci překonali pouze 3 jezdci, ale nám se tentokrát nepodařilo tento výkon zopakovat. Po problémech s motorem v prvním závodě sezony se dostavily problémy další, které nám znemožnily nastavit motokáru na nejlepší možný výkon. V pátečním prvním měřeném tréninku mohl Adam zajet pouze 3 ostrá kola, což samozřejmě nestačilo na dosažení dobrého kvalifikačního času. Ve třetím kole začala unikající emulze z převodovky téct pod zadní kola a podvozek značně klouzal. Adamův čas stačil pouze na 11 místo v první kvalifikaci. Voda z chlazení se dostávala do převodovky, kde vznikal tlak a pak odvětráním převodovky vytékala emulze. Mezi kvalifikacemi jsme rychle opravili gufero vodního čerpadla. Na víc nebyl čas. Bohužel se ukázalo, že analyzování závady bylo chybné a voda pronikala do převodovky dále. Do druhého měřeného tréninku jsme vůbec nenastoupili. Bohužel trať v druhé kvalifikaci byla trochu rychlejší a Adama přeskočili ještě 3 jezdci. Konečné pořadí po kvalifikacích bylo tedy 14. místo na startu závodu.

Po pečlivé analýze se nám v pátek večer podařilo zjistit skutečnou závadu. Bylo prasklé víko spojky a z kanálu chlazení unikala voda do převodovky. Závadu jsme odstranili a do sobotního závodu jsme nastupovali s opraveným motorem. Těsně před startem prvního finále začalo slabě pršet a jelo se na vodě. Adam výborně odstartoval a v průběhu prvního kola se ze 14. pozice dostal až na druhé místo. Bohužel byl v nájezdu do nejpomalejší zatáčky okruhu Spitzkehre moc rychlý, výjezd musel řešit přes spojku a tři jezdci ho předjeli zpět. Mezitím si ale první dva piloti, Brit Lee Harpham a Holanďan Marcel Maasmann, vytvořili malý náskok. Adam se brzy dostal na třetí místo, dojel druhého Maasmanna na vzdálenost jednoho metru. V závěru ale přišla drobná chyba a s ní i možnost Maasmanna předjet. Konečné třetí místo v cíli bylo fantastickým vstupem do letošního seriálu Mistrovství Evropy ! Adam po závodě řekl, že raději neriskovat možné vyjetí z tratě při předjížděcím manévru, protože výlet do kačírku by znamenal konec všem nadějím na dobré umístění. Navíc si stěžoval na malou rychlost po rovinkách a špatné fungování motoru z výjezdů ze zatáček.

Bohužel jsme po této jízdě zjistili, že naše problémy s motorem ještě neskončily: odešla ložiska na klikové hřídeli, která jsme před závodem měnili za nová. Buďto jsme narazili na nekvalitní ložiska nebo byla špatně zvolena radiální vůle na válečkových ložiscích. U tohoto typu motoru je na jedno z ložisek vyvíjen enormní tlak a stává se, že k poruše ložiska dochází. Za pomoci výrobce motorů DEA, pana Andrei Degli Espostiho, se nám podařilo motor v noci opravit. Navíc to pro nás všechny byla velká škola, moci sledovat jeho naprosto perfektní práci. S novým italským motorem DEA máme zatím jen malé zkušenosti a musíme se stále učit.

Po výměně ložisek již motor fungoval tak, jak měl. Na start druhé finálové jízdy v neděli po poledni obuli všichni jezdci pneumatiky slick, trať byla místy vlhká. Adam se ihned po startu dostal dopředu a do druhého kola přijel již na čtvrtém místě. Náhle však začalo pršet a závod byl po dvou kolech zastaven. Startovalo se znova za 20 minut a to na pneumatikách do deště. Adam opět dobře odstartoval a do druhého kola najížděl na šesté pozici. Pak se během dvou kol probojoval na třetí místo za druhého Němce Daniela Hentschela. Ve vedení byl Holanďan Maasmann. Tři kola před cílem Adama předjel výborně jedoucí Nor Henrik Lilja, který se nakonec propracoval až na druhé místo. V posledním kole se Adamovi podařilo dojet a předjet Němce Daniela Hentschela a cílem projet opět jako třetí za druhým Liljou a vítězným Maasmannem. Celý tým byl nadšený ze dvou vynikajících výsledků. Po úvodních problémech se nám o takovém úspěchu ani nesnilo…

Nedařilo se Francouzovi Emmanuelu Vinualesovi s naším podvozkem MS KART. Emmanuel se s ním dosud nedokázal sžít a na mokré trati se potýkal s mnohými problémy. Zpočátku se v obou závodech pohyboval kolem pátého místa. Pak se ale po vyjetí z tratě a v druhém závodě po několika hodinách propadl dozadu.

Velmi dobře jel ve druhém závodě Francouz Alexandre Sebastia (MS KART / FPE), který skončil na 8 místě.

Další závod seriálu Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů se jede v termínu 14. – 15. července na okruhu Snetterton ve Velké Británii.

Mezitím se náš superkartový tým představí ještě 15. – 16. června na německém Nürburgringu, kde se bude konat 2. závod německé série Europen Superkart Series.

Milan Šimák
MS SUPERKART Racing Team

 

Výsledky kvalifikačního tréninku ke stažení zde >>   

Výsledky 1. závodu ke stažení zde >>   

Výsledky 2. závodu ke stažení zde >>  

Video – stupně vítězů zde >>

Video – rozhovor s Adamem Koutem 1 zde >>

Video – rozhovor s Adamem Koutem 2 zde >>

Video – ze zákulisí týmu MS Superkart  zde >>