2. závod Rotax Eurochallenge – Wackersdorf / SRN 11.-13.5.2012

 Po úvodním klání prestižní série Rotax Eurochallenge v belgickém Genku se početný peleton mnoha desítek jezdců přesunul do Německa. Okruh u Wackersdorfu hostí tento kvalitní seriál již po třetí za sebou.

Na podvozcích MS KART zde startovali tito jezdci: Jiří Forman, Petr Běžel, Petr Fulín a Miroslav Kovář v kategorii Senior a Tomáš Salva v kategorii Junior.

V pátečních měřených trénincích se ve třech skupinách utkalo 72 pilotů kategorie Senior, ve dvou skupinách pak 52 jezdců v kategorii Junior a 32 závodníků třídy DD2. Nejlépe si z našich pilotů nejlépe vedli Tomáš Salva v juniorech, když dokázal dojet na skvělém 7. místě a Jiří Forman, který se vešel do elitní desítky v nejsilněji i nejpočetněji obsazené kategorii Rotax Senior Max.

 

Výsledky:

Rotax Senior Max

1.      Charlie Eastwood (IRL)

2.      Pierce Lehane (AUS)

3.      Sean Babington (GBR)

10. Jiří Forman (MS Kart Racing Team)

21. Petr Běžel (MS Kart Racing Team)

40. Petr Fulín (MS Kart Racing Team)

58. Miroslav Kovář (MS Kart Racing Team)

 

Rotax Junior Max

1.      Janneau Esmeijer (NED)

2.      Joseph Burton-Harris (AUS)

3.      Sam Schippers (NED)

7. Tomáš Salva (MS Kart Racing Team)

 

Nadšený Tomáš Salva okomentoval svůj výkon takto: ... "Jsem šťastný, že mi vyšel měřák na velké evropské akci. Myslím, že soupeři mě již budou více respektovat a tak i v závodě budu mít šanci být vepředu. Děkuji svému mechanikovi za výborně připravenou techniku."

Sobota 12.5. byla ve znamení kvalifikačních rozjížděk ve všech třech kategoriích. Do výsledků občas vstupovalo i počasí, v průběhu několika dopoledních rozjížděk totiž lehce zapršelo a o karamboly tak nebyla nouze. Na podvozku MS KART nejlépe prošel kvalifikacemi Jiří Forman, který v každé jízdě atakoval nejvyšší posty a do nedělní finálové části tak postoupil v kategorii Rotax Senior Max na skvělém 7. místě.

"Mám z dnešních závodů velice dobrý pocit, hlavně proto, že jsme stejně rychlí jako nejužší špička. O vyrovnanosti svědčí i to, že jsem dosáhl stejného počtu bodů jako pátý King. Všichni v týmu MS Kart odvedli výbornou práci ať již v průběhu minulého měsíce, kdy jsme intenzivně ladili podvozek, tak i tady na závodech. Těším se na žítřejší finálové boje a věřím, že jsem ve Wackersdorfu ještě neřekl své poslední slovo.", netajil se spokojeností Jiří Forman.

Výborně začal v kategorii Rotax Senior Max kvalifikační rozjížďky i Petr Běžel, který svou druhou jízdu dokonce vyhrál. Ve třetím závodě ale začaly jeho problémy s technikou a musel proto zajet do boxů. Ve své čtvrté rozjížďce problémy pokračovaly a Petr se postupně propadal stále níže.

Petr Fulín bojoval pokaždé o co nejlepší umístění a dokázal dojíždět často v první polovině startovního pole jezdců.

Miroslav Kovář se prozatím stále učí závodit v takto nabitém pelotonu a i když občas atakoval i místa ve druhé desítce, málokdy dokázal nedopouštět se chyb a tedy takovou pozici udržet až do cíle.

V kategorii Rotax Junior Max měl obrovskou smůlu hned v první jízdě Tomáš Salva, kterého vystrčil z první pozice mimo trať soupeř jedoucí za ním. Ve druhé jízdě už Tomáš zajel dle svého výsledku v měřeném tréninku a celkem bez problémů se vešel do první desítky. Kalich hořkosti si ale vypil do dna ve třetí jízdě, když ho jeden ze závodníků roztočil ještě před startem. Tomáš poté tři kola předváděl super stíhací jízdu, po projetí třetího kola však neměl šanci vyhnout se karambolu před ním a závod tak pro něj skončil.

Z našich jezdců postoupil přímo nakonec jen Jirka Forman - do semifinále startoval ze slibné čtvrté řady. Šanci na postup do finálové části měli však stále i Petr Běžel a Petr Fulín v Seniorech a Tomáš Salva ve třídě Junior, kteří se v neděli postavili na start „Second Chance Heat".

Asi nejvíce nazlobený byl po sobotních kvalifikacích Tomáš Salva: ... "Nechápu, jak mohli pořadatelé povolit start v mojí poslední jízdě, když mě někdo za mnou roztočil ještě před startem a formace tedy nebyla v pořádku. Bohužel jsem díky této chybě organizátorů přišel o možnost přímého postupu."

Na technických delegátech pro změnu nenechal niť suchou ani Petr Běžel: "Jak se ukázalo, byly technické problémy způsobeny při kontrole motoru po mé druhé jízdě, kterou jsem vyhrál. Olej z motoru se asi dostal do palivové části a díky tomu mi v dalších dvou jízdách motor vynechával."

 

Výsledky po kvalifikačních jízdách:

Rotax Seniors Max

1.      Edward Brand (GBR)

2.      Pierce Lehane (AUS)

3.      Philip Morin (SWE)

7.      Jiří Forman (MS Kart Racing Team)

33. Petr Běžel (MS Kart Racing Team) - start ze 3. řady do Second Chance

41. Petr Fulín (MS Kart Racing Team) - start ze 7. řady do Second Chance

72. Miroslav Kovář (MS Kart Racing Team) - start z 5. řady do jízdy útěchy

 

Rotax Juniors Max

1.      Janneau Esmeijer (NED)

2.      lando Norris (GBR)

3.      Sam Schippers (NED)

34. Tomáš Salva (MS Kart Racing Team) - start ze 3. řady Second Chance

V neděli dopoledne startoval v opravné jízdě v kategorii Senior Petr Běžel ze třetí a Petr Fulín ze sedmé řady. Oba se pochopitelně chtěli dostat mezi postupovou šestici v cíli. Po napínavých soubojích, kdy Petr Běžel klesl ze čtvrtého na šesté místo, výborně a hlavně rychle jedoucí petr Fulín se dostal těsně za něj, nakonec cílovou pásku protínal Petr Běžel jako šestý a Petr Fulín bohužel až jako sedmý. Jak se však ukázalo těsně před startem předfinálové jízdy postoupil nakonec i sedmý Petr Fulín, protože jeden z jezdců před ním byl vyloučen pro technickou závadu.

Ve třídě Junior měl velkou šanci na postup z opravky Tomáš Salva, který dobře odstartoval, jel na čtvrté pozici, ale v jedné ze zatáček si moc nadjel, jezdec za ním toho využil a když se Tomáš chtěl vrátit na svou pozici, došlo ke kolizi a bylo po závodě.

V neděli odpoledne zahájila finálovýý blok kategorie DD2 a vítězství si odnesl po krásné stíhací jízdě Xen De Ruwe (BEL) před svým krajanem Mathiasem Detige (BEL) a Lucasem Orrock (GBR).

Dalším představením na programu byla kategorie Juniors, kde pokračovala dominance Beneluxu, tentokrát v podání Belgičanů na dvou prvních místech v pořadí Janneau Esmeier a Sam Schippers, třetí skončil Angličan Lando Norris.

Vrcholem závodů pak bylo beze sporu finále kategorie Senior. Bohužel pro nás ani jeden z našich tří zástupců neměl štěstí v hromadné kolizi po startu a tak všichni museli útočit ze zadních pozic. Jiří Forman se postupně propracovával vpřed, bojoval se skupinou silných jezdců, nakonec dokázal předjet několik soupeřů a v cíli z toho bylo 13. místo. Petr Běžel také bojoval a šachovnicový praporek ho odmával jako 22. Petr Fulín měl navíc poškozený podvozek a tak závod dokončil jako 32. Finále nakonec ovládli ti, kteří nebyli v hromadné kolizi a tak si první tři místa rozdělili dva Angličané v pořadí Edward Brand, Harrison Scott před třetím Švédem Philipem Morinem.

Závod sledoval také šéf MS Kart Racing Team Milan Šimák a hned po závodě zhodnotil účast svých jezdců:  ... "Na jedné straně jsem rád, že se jasně ukázala konkurenceschopnost naší techniky, dosažené časy i umístění jak v měřeném tréninku, tak při většině závodních jízd je toho důkazem. Na druhou stranu jsem smutný z toho, že především Jirka Forman neměl tu pověstnou špetku štěstí a nestál na stupních vítězů. Za svůj přístup i výkony během celých těchto závodů by si to zcela jistě zasloužil."