14.2.2012, Winter Cup Rotax MAX Španělsko

Rotax Winter Cup 2012, den pátý - FINÁLE.

Campillos, Spain, neděle 12/2/2012 – První velký motokárový závod letošní sezóny, Rotax Winter Cup, je za námi. Po dlouhých – a často i mrazivých – pěti dnech si více než 100 pilotů z mnoha zemí několika kontinentů rozdělilo sady medailí ve třech kategoriích: Senior Max, Junior MAX a DD2. A tři jezdci z České republiky byli součástí této vzrušující podívané, navíc všichni startovali v nejsledovanější a nejkvalitněji obsazené kategorii Rotax Senior Max.

Finálový den zahájily zahřívací jízdy, warm up. A i v nich se “závodilo” naostro, už jen proto, aby si piloti navzájem vysílali signály, jak na tom v semifinále a finále budou. Jak jsme si skoro zvykli, prvních pět míst obsadili Angličané, následováni dalšími favority. A bylo potěšitelné, že mezi nimi nechyběl český zástupce Jirka Forman na 8. místě.

Semifinálové jízdy byly napínavé ve všech kategoriích a přinášely pohled na množství soubojů a také karambolů. Bohužel nehoda se nevyhnula ani českému jezdci Jirkovi Formanovi, který v hromadné srážce po startu ohnul osu a závod tak pro něj skončil hned v prvním kole. Naopak velice dobrý výkon předvedl další český pilot Petr Běžel, který semifinále dokončil na pěkném 14. místě, což mu dávalo reálnou naději na dobrý výsledek v odpoledním finále. Třetí český zástupce Míra Kovář odvedl asi svůj nejlepší výkon tady v Campillos a v cíli byl klasifikován jako 24.

V jednotlivých kategoriích obsadili první příčky:

 • Rotax Senior Max:

 1. Charlie Eastwood (GBR)

 2. Dave Blom (NED)

 3. Harrison Scott (GBR)

 • Rotax DD2

 1. Xen De Ruwe (BEL)

 2. Jules Szymkowiak (BEL)

 3. Kevin Ludi (SUI)

 • Rotax Junior Max:

 1. Connor Hall (GBR)

 2. Harry Webb (GBR)

 3. Kaan Onder (TUR)

 

Finálový blok zahájila kategorie Rotax Junior Max a mladí piloti připravili divákům opravdu napínavou podívanou. Prakticky až do protnutí cílové šachovnice nebylo o vítězi jasno. Šťastnějším v cíli byl nakonec Webb a s Hallem si tak prohodili umístění z dopoledního semifinále.

 1. Harry Webb (GB)

 2. Connor Hall (GB)

 3. Lars Lamborelle (NED)

 4. Cem Bolukbasi (TUR)

 5. Kaan Onder (TUR)

 

Druhou kategorií byla třída Rotax DD2 a opět se bylo na co dívat. Dvě třetiny z 12 kol dlouhého závodu si snad v každém kole vyměňovali pozice na čele De Ruve a Garkaklis. Nakonec především díky precizní jízdě bez chyb získal rozhodující náskok De Ruwe a zvítězil.

 1. Xen De Ruwe (BEL)

 2. Haralds Garkaklis (LAT)

 3. Jules Szymkowiak (BEL)

 4. Kevin Ludi (SUI)

 5. Mario Vendla (EST)

 

Dnešní vrchol pak patřil finálové jízdě kategorie Rotax Senior Max a byl to skutečně jezdecký koncert. Nutno podotknout, že svým dílem k tomu přispěl i český pilot Jiří Forman. I když , díky nepodařenému semifinále, startoval až z poslední řady, dokázal bravurní stíhací jízdou předjet celkem 19 soupeřů a obsadil 14. místo, navíc s jedním z nejlepších časů na jedno kolo. Jeho nekompromisní jízdu tak do slova a do písmene ukončil až šachovnicový praporek. Další čeští piloti Petr Běžel a Míra Kovář dokázali zajet své standardy a skončili na 19., resp. 29. místě.

Souboj o prvenství sváděli opět především Angličané, když nejšťastnější v cíli byl nakonec Scott.

 1. Harrison Scott (GBR)

 2. Charlie Eastwood (GBR)

 3. Ash Hand (GBR)

 4. Philip Morin (SWE)

 5. Edward Brand (GBR)

“Odjížděli jsme na Winter Cup s přáním umístit se alespoň jednou v první desítce a druhého jezdce mít do dvacátého místa. Škoda výpadku Jirky Formana ve včerejší třetí rozjížďce, dnes bylo jasně vidět, že jeho místo je v první pětce. Budeme muset věnovat pozornost také psychické přípravě, tady vidím příčiny. Rychlost a jezdecké dovednosti Jirky jsou na světové úrovni, naše technika je určitě konkurenceschopná, problém je tak především v koncentraci. Petr Běžel zajel po roční přestávce svůj standard a předpokládám, že v průběhu sezóny se bude postupně posouvat vpřed. Míra Kovář se do Campillos přijel především učit , což doufám v dalších mezinárodních kláních zhodnotí.”, výstižně shrnul výsledky českých jezdců šéf MS Kartu Milan Šimák.