Mistrovství Evropy Superkartů CIK-FIA, 5.-7.8.2011 Assen / Holandsko - 10.8.2011

Třetí a poslední závod seriálu Mistrovství Evropy Superkartů se jel ve dnech 5. – 7. srpna 2011 v holandském Assenu. Tento závod byl jedním z bodů bohatého programu závodního víkendu Gamma Racing Day a na tribunách ho sledovalo více než 100.000 páků ! Panovala zde opravdu fantastiká atmosféra.

Průběh celého závodu se vyznačoval velmi rychlými časy v jednotlivých kvalifikacích i v obou finálových jízdách. Náš tým měl na startu oba dva tovární jezdce – Adama Kouta, který byl po dvou předcházejících závodech ME na 6. místě v průběžném hodnocení, a Marka Laineho z Finska. Oba dva samozřejmě s technikou MS Kart / VM. Startovní pole čítalo celkem 40 jezdců, 9 z nich startovalo s podvozkem MS KART. Pro Adama jsme měli připravený motor VM s novými válci a novou klikovou hřídelí, který po prvních testech na brzdě vykazoval velmi dobrý výkon - měl o 4 koně víc než dosavadní motor ! Bohužel právě tento motor se stal zdrojem četných problémů a nepodařilo se nám ho naladit. Neustále jsme se potýkali s velkými detonacemi. Adam nedokončil volný trénink ani první kvalifikaci. Ve druhé kvalifikaci jsme museli nasadit náš doposud používaný motor a Adam zajel 5. nejrychlejší čas. Bohužel se ve druhé kvalifikaci jely časy zhruba o 1,5 vteřiny pomalejší než předchozí den a tak tento čas stačil celkově jen na 12. místo. Avšak, po všech problémech, se kterými jsme se dosud potýkali, jsme byli spokojeni. Marko Laine obsadil 23. místo. Z jezdců na podvozcích MS Kart se v kvalifikaci nejlépe dařilo Peteru Elkmannovi (MS Kart/ DEA), který zajel 10. nejrychlejší čas. Zůstal však daleko za očekáváním, protože chtěl v tomto závodě útočit na nejvyšší příčky.   V prvním závodě se mu to podařilo a po skvělém výkonu se z 10. pozice na startu propracoval na 3. místo ! Adam vypadl jako desátý 4 kola před cílem pro poruchu motoru a Marko Laine dokončil první finále na 19. příčce. Jako 24. projel cílem Mark Verhaar (MS Kart / VM) z holandské stáje Jana Cramera.

Výsledky 1. závodu:

zde >>

Druhý závod byl ve znamení bitvy o titul Mistra Evropy mezi Emmanuelem Vinnualesem z Francie, který zvítězil v prvním finále, a Angličanem Gavinem Bennettem. Mistrem Evropy 2011 se stal Vinnuales, který taktickou jízdou v závěru závodu předjel Bennetta a s přehledem zvítězil. Skvěle jel opět Peter Elkmann, avšak musel odstoupit ze 3. místa pro potíže s motorem DEA, se kterými se potýkal po celou dobu šampionátu.

Před startem druhého závodu spadlo pár kapek deště a trať v prvních dvou kolech nebyla úplně suchá. Toho využil Adam Kout a v prvním kole se propracoval na 6. pozici. Bohužel jeho motor po problémech v prvním finále už nepodával maximální výkon a Adam se s postupně propadl až na 11. místo. Byla to škoda, protože do celkového hodnocení šampionátu byl každý bod dobrý. Nakonec mu to vyneslo velmi pěkné 9. místo v celkovém hodnocení seriálu ME. Na 13. a 14. místě skončili jezdci na MS Kartu z holandské stáje Jana Cramera Romano de Ruit a Priscilla Speelmann, oba dva s motorem VM. Marko Laine skončil 18. a Thomas Urhofer z Rakouska, jedoucí rovněž na MS, obsadil 21. příčku.

Výsledky 2. závodu:

zde >>

Konečné výsledky ME 2011:

zde >>

V letošním roce bude náš tým MS Superkart startovat ještě v jednom závodě a to 22. října opět v Assenu. Bude to poslední závod Seriálu ISS (International Superkart Series ) a Adam Kout i Marko Laine budou bojovat o umístění v celkovém pořadí tohoto mistrovství. Marko je nyní v průběžném pořadí na 2. pozici a Adam na 4.

Všichni s napětím očekáváme nový motor od firmy VM, se kterým bychom příští rok měli být schopni jet na úplné špičce v Mistrovství Evropy.