International Superkart Series – Assen / Holandsko - 8.6.2011

Na startu 3. závodu holandského seriálu ISS bylo o uplynulém víkendu 20 jezdců. Adam Kout, který i zde reprezentoval spolu s Markem Lainem z Finska náš tovární tým MS KART, nastoupil na start jako vedoucí jezdec průběžné klasifikace tohoto seriálu a svoji vedoucí pozici potvrdil jasně nejrychlejším časem v první kvalifikaci, kdy na starých pneumatikách zajel o více než jednu vteřinu rychlejší čas než Priscilla Speelmann na druhém místě a Marko Laine na místě třetím. První kvalifikace se však nezúčastnil jeden z favoritů závodu – Němec Jürgen Reinke, který byl nakonec ve druhém kvalifikačním tréninku jakož i celkově nejrychlejší před Adamem na druhé a Priscillou na třetí pozici. Čtvrtý byl Nor Gjertsen a pátý Marko Laine. Náš tým ve 2. kvalifikačním tréninku již nechtěl investovat do nové sady pneumatik a Adamovi stačily ojeté gumy jen na druhé místo a čas o 0,7 sekundy pomalejší než zajel Reinke.

V sobotním 1. závodě Adam bohužel odstartoval až jako pátý. Starty se superkartem mu stále dělají problémy, přestože ve formulích byly jeho doménou … Hned do druhého kola ale vjížděl už jako druhý a vzápětí předjel i vedoucího Reinkeho. Pak si asi třikrát vzájemně vyměnili vedoucí pozici a asi od poloviny závodu Adam Reinkemu poodjel a s malým náskokem zvítězil. Bylo to poprvé, kdy Reinkeho s motorem značky DEA porazil v přímém souboji. Velkou zásluhu na tom měl i Adamův nově naladěný motor VM, kterému jsme před závodem přidali nějakého toho koně a bylo to znát. Za druhým Reinkem dojela jako třetí Priscilla Speelmann a čtvrtý byl Marko Laine, který předjel Gjertsena a uhájil čtvrtou příčku.

Pořadí 1. závodu:

  1. Adam Kout MS/VM

  2. Jürgen Reinke Anderson / DEA

  3. Priscilla Speelman MS/VM

  4. Marko Laine MS/VM

  5. 5. Erik Martin Gjertsen PVP/PVP

2. závod se jel v neděli ráno. Když se jezdci řadili v přípravném prostoru, začalo trochu pršet. Spadlo sice jen pár kaek, ale stačilo to na to, aby trať byla kluzká. Na startu chyběl druhý muž z prvního finále Reinke – měl technické potíže. Nakonec stroj opravil, doháněl startovní pole v zahřívacím kole, ale už se nestihl zařadit do první řady. Odstartoval z poloviny startovního pole. Nejlépe se start povedl Noru Gjertsenovi, za ním byl na druhém místě Adam Kout. Adamovi stačily 2 zatáčky, aby Nora předjel a pak už si jel svůj závod - vypracoval si až 30 vteřinový náskok. Za ním se odehrával boj o druhé až páté místo. Skupinu vedla Priscilla Speelmann před Markem Verhaarem, Markem Lainem a Erikem Gjertsenem. Trat´pomalu osychala, Marko Laine se probojoval na druhé místo a vytvořil si menší náskok. Dvě kola před cílem odstoupil ze suverénní první pozice Adam Kout pro poruchu vodního čerpadla. Poté, co Adam ve druhém finále předváděl perfektní výkon, byl pro nás takovýto konec závodu trpkým zklamáním. Ztrátou 25 bodů za první místo tak Adam přišel o první pozici v průběžném pořadí šampionátu ISS. Marko Laine, který byl po výpadku Adama ve vedení, měl v posledním kole kolizi s jezdcem jedoucím o kolo zpět, vyjel mimo trať a propadl se. Velké drama se událo na cílové čáře: v posledním kole se ujal vedení Jürgen Reinke, který se během závodu postupně propracovával ze zadních pozic a v posledních kolech byl na již zcela suché trati velmi rychlý. Ale za ním jedoucí Priscilla Speelmann zabojovala a v poslední šikaně ho předjela. Zvítězila velmi těsně, jen o několik centimetrů. Marko Laine dojel jako třetí.

Pořadí v cíli 2. závodu:

  1. Priscilla Speelman MS/VM

  2. Jürgen Reinke Anderson / DEA

  3. Marko Laine MS/VM

  4. Erik Martin Gjertsen PVP/PVP

  5. Mark Verhaar MS/VM

Kompletní výsledky k nahlédnutí zde >>

Oba dva závody tedy vyhráli jezdci s podvozky MS KART a motory VM. V obou závodech patřilo i 3.

místo na stupních vítězů značkám MS KART a VM, což je pro nás velký úspěch.

Dalším závodem Superkartů bude 2. podnik Mistrovství Evropy CIK-FIA, který se jede již tento víkend 11.-12.6. u nás v ČR na autodromu v Mostě.

Milan Šimák
MS SUPERKART Racing Team