Jiří Forman

 

Kategorie: ROTAX MAX

Narozen: 3.10.1993

Bydliště: Mladá Boleslav

Povolání: Student

Záliby: Motokáry, hudba, knihy

Motokáry jezdí od 10 let.

 

Závodní kariéra:

2005 - Easykart Grand Final 6. místo (EASY 60)

2006 - Easykart Grand final 6. místo (EASY 100)

2009 - vítěz Rotax MAX Challenge ČR

        - vítěz 1. rozjížďky Grand Finále ROTAX MAX

2010 - vítěz Rotax MAX Challenge ČR

        - vítěz historicky první rozjížďky Mistrovství světa U18 ve Wackersdorfu - SRN

        - nejrychlejší čas ve finále Mistrovství světa U18 ve Val d´Arrgenton - Francie

        - účast v Grand Finále ROTAX MAX

 

2011 - vítěz Rotax MAX Challenge ČR

        - 7. místo v Grand Finále ROTAX MAX

        - 15. místo v Mistrovství světa U18

 

 

V červenci 2012 přestoupil Jiří Forman do britského závodního týmu Protrain – více informací v tiskové zprávě ze dne 5.1.02012 viz. níže.

 

Vstřícná dohoda mezi dvěma závodními týmy přinesla českému jezdci první úspěch v anglickém šampionátu Super1.

Prachatice, London, Larkhall 5-10/7/2012 - Nepříliš povedené výsledky českého pilota Jiřího Formana v úvodních závodech motokárového šampionátu Anglie Super1 v kategorii Rotax Senior Max, způsobené neznalostí specifického prostředí, vedly nakonec k uzavření dohody mezi MS Kart Racing teamem a jedním z největších a nejstarších aglických závodních týmů Protrain. Tovární jezdec MS Kart Jiří Forman byl na základě uvedené dohody zapůjčen týmu Protrain pro zbytek letošní sezóny jak pro Super1, tak pro závody Rotax Eurochallenge ve Švédsku a Francii. O správnosti takového kroku přesvědčily všechny zainteresované Jirkovy výsledky na závodech Super1 ve skotském Larkhall, kdy skončil v prvním finále na sedmém a ve druhém finále na osmém místě!

V předešlých třech závodech série Super1 český pilot doplácel na neznalost specifického ostrovního prostředí. Jednou vůbec neodstartoval do měřeného tréninky a podruhé obul do měřeného tréninku nevhodné pneumatiky. Tyto – pro místní anglické jezdce nepochopitelné – chyby byly způsobeny tím, že Jirka ani jeho tým MS Kart prostě a jednoduše neznají prostředí a zvyky v anglickém šampionátu. Podobně byl problém s daty na jednotlivých okruzích, pilot MS Kartu neměl žádnou šanci srovnat své průjezdy s někým jiným. A na konfrontaci až při vlastním závodě bylo již pozdě…

“Na závody Super1 v Anglii jsme se velice pečlivě připravovali, ale vždy jsme pak zjistili, že něco podstatného nevíme. Je to sice velká škola do budoucna, ale bohužel nelze obětovat celou sezónu jen proto, abychom za rok byli kompletně připraveni. S radostí jsem proto přivítal nabídku anglického týmu Protrain, abych s nimi letošní sezónu dokončil. Vždyť ve stejném týmu jede úřadující britský šampion v kategorii Rotax Senior Ed Brant a také další piloti z absolutní anglické a evropské špičky! A velmi si vážím přístupu mého týmu MS Kart, který mi vyšel vstříc a umožnil mi dokončit letošní sezónu v tomto anglickém týmu.”, vysvětlil situaci jezdec Jiří Forman.

Hned první závod v barvách týmu Protrain Jirkovi vyšel parádně. Po jednodenním testování se v rozjížďkách sice projevovala nejistota s vedením jiného podvozku Formula K, ale přesto o postupu do nedělních finálových jizd nebylo pochyb. V první finálové jízdě pak český pilot ukázal naplno, co umí a ze 17-té pozice na startu se prodral až na skvělé sedmé místo. Když dvě kola před cílem předjížděl svého nového týmového kolegu, úřadujícího anglického šampiona a vicemistra Evropy Eda Branta, byl to zážitek i pro majitele týmu Protrain Gariho Chapmana: “Jiří ukázal, že je velice rychlý a technický pilot. Jednoznačně patří mezi evropskou špičku. Jeho výkony zde v Larkhall se postupně zlepšovaly a určitě ještě neřekl své poslední slovo.”

Ve druhém finále Jirka Forman dobře odstartoval, držel se na čtvrtém místě, pak ale chyboval a klesl až na 12. pozici. Postupně se ale opět propracovával vpřed a bylo z toho 8. místo v cíli.

Celý víkend byl ve Skotsku přítomen i Jiří Kahuda z týmu MSKart: “Pozorně jsem sledoval výkony Jirky během celého víkendu. Zpočátku na něm byla vidět nejistota a trocha nervozity. Bylo zajímavé sledovat jak se sžíval s novým podvozkem a také to, jak s techniky Protrain aplikuje data svých nových kolegů do své jízdy. Ve finále už jezdil na špici a ukázal, že má i na tomto šampionátu na umístění na stupních vítězů. Pro mě osobně byla tato exkurze zajímavá i proto, abych se přesvědčil, že Jirka je stejně rychlý na našem i novém podvozku.”

“Konečně se i v Anglii podařilo zajet výsledek, na který jsem tak dlouho čekal. Je zde určitě větší konkurence než na závodech Rotax Eurochallenge, vždyť ve finálových jízdách bylo nejrychlejší kolo u více než 20-ti jezdců v jedné jediné desetině!”, uzavírá Jiří Forman.

 

  •